Dyfuzor ultradźwiękowy czy nebulizujący

dyfuzor nabulizujący czy dyfuzor ultradzwiękowy

Na rynku jest wiele urządzeń do rozpraszania olejków eterycznych. Istnieją dyfuzory, które wykorzystują w tym celu ciepło. Problem polega na tym, że podgrzewając olejek, zmieniają jego skład chemiczny, przez co traci on swoje lecznicze właściwości. Istnieją również dyfuzory, które wykorzystują wodę i parę do rozpraszania oleju. Nie jest to również idealne rozwiązanie, ponieważ olejek zostaje rozcieńczony w wodzie, co znacząco obniża poziom inhalacji, dodatkowo podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Ostatnie dwa rodzaje dyfuzorów: ultradźwiękowe i nubilizujące. Oba są lepszym rozwiązaniem od urządzeń wykorzystujących ciepło i wodę. Sprawdźmy jak działają aby przekonać się, który z nich jest lepszy.

Jak działa dyfuzor ultradzwiękowy?

Dyfuzor ultradźwiękowy wykorzystuje wodę oraz wibracje ultradźwiękowe znajdującej się na dnie zbiornika membrany. Wibracje, korzystając z wody jako mechanizmu przenoszenia, rozbijają cząsteczki olejku eterycznego, które unoszą się w postaci drobnej, wodnej mgły.

Wady i zalety dyfuzorów ultradźwiękowych

Dyfuzory ultradźwiękowe są napewno lepszym rozwiązaniem niż wspomniane wyżej urządzenia. W trakcie pracy nie jest zmieniona struktura chemiczna olejku, czyli olejek nie traci swoich właściwości ale nie otrzymujesz pełnej aromaterapii, gdyż olejek zostaje rozcieńczony w wodzie. Co również ważne, zbiorniki wymagają częstego czyszczenia, gdyż w zalegającej wodzie może rozwinąć się pleść czy grzyb. Warto również zwrócić uwagę, że wnętrze dyfuzora, do którego nalewamy wodę oraz olejek, wykonane jest z plastiku. Nie bez powodu, dobrej jakości olejki eteryczne sprzedawane są w szklanych buteleczkach. Ponadto, niektórzy producenci dyfuzorów ultradźwiękowych, nie zalecają dyfuzowania cięższych olejków np. cytrusów, gdyż mogą one uszkodzić urządzenie. Ostatnia sprawa – pamiętajmy o naszych zwierzakach: ultradźwięki są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale mogą być nieprzyjemne dla naszych kotów, psów czy gryzoni.

Jak działa dyfuzor nebulizujący?

Dyfuzor nebulizujący działa w oparciu o zasadę Bernoulliego, twierdzenia o dynamice płynów. Zakłada ono, że wraz ze zmianą średnicy szklanej probówki przez którą przepływa ciecz – zmienia się jej prędkość i ciśnienie. Dyfuzor zbudowany jest z pompy oraz szklanego zbiornika do którego wlewamy kilka kropli czystego olejku eterycznego. Wyprodukowane przez pompę powietrze, wydostaje się przez zmieniające średnicę szklane probówki, a uzyskując na ich wylocie najwyższa prędkość – rozbija olejek eteryczny na drobne cząstki i unosi w postaci bezwodnej mgiełki.

Wady i zalety dyfuzora nebulizującego

Dyfuzory nebulizujące to najlepsze urządzenie do aromaterapii. Jako jedyne rozpraszają czyste olejki eteryczne. Potrafią szybko, skutecznie a co najważniejsze bezpiecznie podnieść gęstość olejków eterycznych w powietrzu. Zapewniają profesjonalną aromaterapię. Jedynym minusem, choć nie można uznać za wadę, jest fakt, ze jeśli jesteś przyzwyczajony do innych dyfuzorów, musisz pamietać, że jest to urządzenie działające w zupełnie innych sposób. Do skutecznej aromaterapii wystarczy naprawdę kilka kropli olejku i kilkanaście minut pracy urządzenia. Z tego właśnie powodu, dyfuzory nebulizujące Organic Aromas posiadają pokrętło do kontrolowania ilości rozpraszanego olejku, działają w trybie 2 minuty pracy/ minuta przerwy oraz wyłączają się automatycznie po dwóch godzinach pracy.

Który dyfuzor pasuje do Ciebie?

Rozważ zakup jednego z naszych pięknych dyfuzorów nebulizujących Organic Aromas, jeśli szukasz pięknego i skutecznego dyfuzora nebulizującego. Wykonane przez rzemieślników urządzenia dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i wykończeniach, aby dopasować się do wystroju każdej przestrzeni.

Sprawdź również ofertę olejków eterycznych Organic Aromas.

Czytaj również nasz blog, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o aromaterapii i jej niesamowitych właściwościach. Zamieszamy tam mnóstwo wskazówek, technik i konkretnych pomysłów jak wykorzystać olejki eteryczne.

31 thoughts on “Dyfuzor ultradźwiękowy czy nebulizujący

 1. nat4lia says:

  Jako zwolenniczka naturalnych metod radzenia sobie ze stresem, bólami i innymi dolegliwościami, bardzo cieszę się z ogromnej gamy możliwości stosowania olejków eterycznych. O rodzajach dyfuzorów nawet nie miałam pojęcia.

 2. markot says:

  Póki co stosuję dyfuzor ultradźwiękowy i jestem zadowolona. Jednak nigdy nie pomyślałam że może być nieprzyjemny dla mojej kotki. Może już czas na zmianę?

 3. Sylwia2107 says:

  Jeszcze nie posiadam dyfuzora, co prawda na razie używam olejków w sposób konwencjonalny, cały czas zastanawiam się nad wyborem dyfuzora. Bardzo przydatny artykuł.

 4. Irena says:

  Moja przygoda z olejkami zaczęła się niedawno. Narazie stosuję olejki poprzez wcieranie w ciało. Naczelna aromaterapeutka kliniczna w Polsce, Klaudyna poleca nebulizatory, więc szykuję się do zakupu.

 5. Mona1 says:

  Artykuł krótki, zwięzły i na temat. Można dużo łatwiej podjąć decyzję o zakupie dyfuzora. Ja już wybrałem, dyfuzor nebulizujacy, który daje mi poczuć najczystsza forme olejków eterycznych.

 6. Franek says:

  Świetne urządzenie. Nie wiedziałem, że można dyfuzować czyste olejki eteryczne. Widziałem film jak pracuje urządzenie. Jestem pod wrażeniem.

 7. Rafaela says:

  Słyszałam o dyfuzorach wiele dobrego i szykowałam się na ich zakup. Wasz artykuł pomógł mi podjąć decyzję, który będzie mi lepiej odpowiadał. Zdecydowałabym się na dyfuzor ultradzwiękowy, choć nebulizujący też posiada mnóstwo zalet.

 8. Kas says:

  Mam chęć na taki nebulizator… Tym bardziej, że zależy mi na korzystaniu z mocy olejków cytrusowych, a trochę boję się je wlewać do tych plastikowych nawilżaczy ultradźwiękowych.

 9. paulina.jazwa says:

  Do tej pory korzystałam z dyfuzora ultradzwiękowego, jednak im dłużej czytam na ten temat, tym bardziej przemawia do mnie dyfuzor nebulizujący, który dostarcza olejki w czystej postaci – bez użycia wody i ciepła, czyli nie tracimy na jakości. Dobry dyfuzor pozwala także na bardziej ekonomiczne i wydajne stosowanie olejków: 10 kropli na klasyczny kominek, a 10 kropli na szklany nebulizator, to olbrzymia różnica jakościowa. Inhalacje olejku eterycznego (w postaci dyfuzowania) to jedna z najlepszych dróg przyjmowania olejków.

 10. Paulina Sz. says:

  Zdecydowanie wybieram dyfuzor nebulizujący. Zapach który rozprowadza jest bardzo dobrze wyczuwalny, można delektować się każdą nutką.

 11. Julaxx says:

  Super artykuł, cieszę się, że mogłam go przeczytać. Jeszcze nie miałam okazji używać żadnego z tych dyfuzorów, ale ten artykuł będzie bardzo pomocny w wyborze odpowiedniego :).

 12. Edia says:

  Hello
  Dziękuję za wyczerpujący artykuł, w zasadzie wybór jest prosty. Jako ogromna fanka olejków wybieram dyfuzor nebulizujący. Wybieram jakość i piękny design.

 13. luna21 says:

  fachowcy jeszcze raz fachowcy, aż z przyjemnością czyta się kolejne słowa i coraz bardziej rozumie istotę działania świetne urządzenia. 🙂

 14. malflu says:

  Nigdy się nie zastanawiałam czym różnią się te dwa sposoby używania olejków. Wpis prosto i jasno wyjaśnił mi wszelkie wątpliwości na ten temat. Chyba będę marzyć o dyfuzorze nebulizującym

 15. karolina says:

  Teoria, teorią, a jak w praktyce przychodzi do mnie ktoś znajomy i poczuje efekt działania dyfuzora nebulizującego to zaraz staje się klientem ORGANIC AROMAS 🙂 ot i cała tajemnica 🙂

 16. Natalia says:

  Zdecydowanie po przeczytaniu artykułu zdecydowałabym się na dyfuzor nebulizujący, najlepsza forma rozproszenia olejków i jednocześnie piękny wygląd.

 17. Klaudia L. says:

  Od lat stosuję olejki eteryczne z powodu migren, ale nie miałam jeszcze okazji próbować aromaterapii z dyfuzorem. Dotychczas posiłkowałam się zwykłym kominkiem. Szczerze mówiąc, nie miałam nawet pojęcia, że są różne rodzaje dyfuzorów, więc ten artykuł jest bardzo pomocny i świetnie wyjaśnia między nimi różnice. Wygląda na to, że dla mnie lepszy byłby dyfuzor nebulizujący bo o wiele szybciej działa – co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku migren!

 18. Antonia says:

  Obecnie używam tradycyjnego kominka ale nie jest to najlepsze rozwiązanie bo olejki pod wpływem ciepła tracą swoje właściwości terapeutyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest dyfuzor nebulizujący ponieważ nie podgrzewa olejków, nie wymaga użycia wody a przez to nie podnosi poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jest to zdecydowanie mój faworyt!

 19. Annxx says:

  Wiele słyszałam o dyfuzorach, lecz na obecną chwilę dowiedziałam się znacznie więcej, aniżeli wiedziałam wcześniej. Teraz już wiem jaki dyfuzor będzie dla mnie odpowiedni 😉

 20. Melluzyna says:

  Zdecydowanie skłaniałabym się w stronę dyfuzora nebulizującego. Jest wykonany ze szkła, a staram się ograniczać do minimum plastikowe opakowania wokół siebie. Jest ekonomiczny. I choć to nie najważniejsze – ma piękny, smukły, elegancki kształt.

 21. Adrianna T says:

  Cieszę się, że trafiłam na Waszą stronę i Wasze produkty. Dużo lepiej teraz rozumiem, dlaczego dyfuzory ultradźwiękowe są mniej polecane. Koniecznie muszę spróbować Waszego nebulizatora!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.