Dyfuzor ultradźwiękowy czy nebulizujący

Na rynku jest wiele urządzeń do rozpraszania olejków eterycznych. Istnieją dyfuzory, które wykorzystują w tym celu ciepło. Problem polega na tym, że podgrzewając olejek, zmieniają jego skład chemiczny, przez co traci on swoje lecznicze właściwości. Istnieją również dyfuzory, które wykorzystują wodę i parę do rozpraszania oleju. Nie jest to również idealne rozwiązanie, ponieważ olejek zostaje rozcieńczony w wodzie, co znacząco obniża poziom inhalacji, dodatkowo podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Ostatnie dwa rodzaje dyfuzorów: ultradźwiękowe i nubilizujące. Oba są lepszym rozwiązaniem od urządzeń wykorzystujących ciepło i wodę. Sprawdźmy jak działają aby przekonać się, który z nich jest lepszy.

Jak działa dyfuzor ultradzwiękowy?

Dyfuzor ultradźwiękowy wykorzystuje wodę oraz wibracje ultradźwiękowe znajdującej się na dnie zbiornika membrany. Wibracje, korzystając z wody jako mechanizmu przenoszenia, rozbijają cząsteczki olejku eterycznego, które unoszą się w postaci drobnej, wodnej mgły.

Wady i zalety dyfuzorów ultradźwiękowych

Dyfuzory ultradźwiękowe są napewno lepszym rozwiązaniem niż wspomniane wyżej urządzenia. W trakcie pracy nie jest zmieniona struktura chemiczna olejku, czyli olejek nie traci swoich właściwości ale nie otrzymujesz pełnej aromaterapii, gdyż olejek zostaje rozcieńczony w wodzie. Co również ważne, zbiorniki wymagają częstego czyszczenia, gdyż w zalegającej wodzie może rozwinąć się pleść czy grzyb. Warto również zwrócić uwagę, że wnętrze dyfuzora, do którego nalewamy wodę oraz olejek, wykonane jest z plastiku. Nie bez powodu, dobrej jakości olejki eteryczne sprzedawane są w szklanych buteleczkach. Ponadto, niektórzy producenci dyfuzorów ultradźwiękowych, nie zalecają dyfuzowania cięższych olejków np. cytrusów, gdyż mogą one uszkodzić urządzenie. Ostatnia sprawa – pamiętajmy o naszych zwierzakach: ultradźwięki są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale mogą być nieprzyjemne dla naszych kotów, psów czy gryzoni.

Jak działa dyfuzor nebulizujący?

Dyfuzor nebulizujący działa w oparciu o zasadę Bernoulliego, twierdzenia o dynamice płynów. Zakłada ono, że wraz ze zmianą średnicy szklanej probówki przez którą przepływa ciecz – zmienia się jej prędkość i ciśnienie. Dyfuzor zbudowany jest z pompy oraz szklanego zbiornika do którego wlewamy kilka kropli czystego olejku eterycznego. Wyprodukowane przez pompę powietrze, wydostaje się przez zmieniające średnicę szklane probówki, a uzyskując na ich wylocie najwyższa prędkość – rozbija olejek eteryczny na drobne cząstki i unosi w postaci bezwodnej mgiełki.

Wady i zalety dyfuzora nebulizującego

Dyfuzory nebulizujące to najlepsze urządzenie do aromaterapii. Jako jedyne rozpraszają czyste olejki eteryczne. Potrafią szybko, skutecznie a co najważniejsze bezpiecznie podnieść gęstość olejków eterycznych w powietrzu. Zapewniają profesjonalną aromaterapię. Jedynym minusem, choć nie można uznać za wadę, jest fakt, ze jeśli jesteś przyzwyczajony do innych dyfuzorów, musisz pamietać, że jest to urządzenie działające w zupełnie innych sposób. Do skutecznej aromaterapii wystarczy naprawdę kilka kropli olejku i kilkanaście minut pracy urządzenia. Z tego właśnie powodu, dyfuzory nebulizujące Organic Aromas posiadają pokrętło do kontrolowania ilości rozpraszanego olejku, działają w trybie 2 minuty pracy/ minuta przerwy oraz wyłączają się automatycznie po dwóch godzinach pracy.

Który dyfuzor pasuje do Ciebie?

Rozważ zakup jednego z naszych pięknych dyfuzorów nebulizujących Organic Aromas, jeśli szukasz pięknego i skutecznego dyfuzora nebulizującego. Wykonane przez rzemieślników urządzenia dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i wykończeniach, aby dopasować się do wystroju każdej przestrzeni.

Sprawdź również ofertę olejków eterycznych Organic Aromas.

Czytaj również nasz blog, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o aromaterapii i jej niesamowitych właściwościach. Zamieszamy tam mnóstwo wskazówek, technik i konkretnych pomysłów jak wykorzystać olejki eteryczne.

18 thoughts on “Dyfuzor ultradźwiękowy czy nebulizujący

 1. nat4lia says:

  Jako zwolenniczka naturalnych metod radzenia sobie ze stresem, bólami i innymi dolegliwościami, bardzo cieszę się z ogromnej gamy możliwości stosowania olejków eterycznych. O rodzajach dyfuzorów nawet nie miałam pojęcia.

 2. markot says:

  Póki co stosuję dyfuzor ultradźwiękowy i jestem zadowolona. Jednak nigdy nie pomyślałam że może być nieprzyjemny dla mojej kotki. Może już czas na zmianę?

 3. Sylwia2107 says:

  Jeszcze nie posiadam dyfuzora, co prawda na razie używam olejków w sposób konwencjonalny, cały czas zastanawiam się nad wyborem dyfuzora. Bardzo przydatny artykuł.

 4. Irena says:

  Moja przygoda z olejkami zaczęła się niedawno. Narazie stosuję olejki poprzez wcieranie w ciało. Naczelna aromaterapeutka kliniczna w Polsce, Klaudyna poleca nebulizatory, więc szykuję się do zakupu.

 5. Mona1 says:

  Artykuł krótki, zwięzły i na temat. Można dużo łatwiej podjąć decyzję o zakupie dyfuzora. Ja już wybrałem, dyfuzor nebulizujacy, który daje mi poczuć najczystsza forme olejków eterycznych.

 6. Franek says:

  Świetne urządzenie. Nie wiedziałem, że można dyfuzować czyste olejki eteryczne. Widziałem film jak pracuje urządzenie. Jestem pod wrażeniem.

 7. Rafaela says:

  Słyszałam o dyfuzorach wiele dobrego i szykowałam się na ich zakup. Wasz artykuł pomógł mi podjąć decyzję, który będzie mi lepiej odpowiadał. Zdecydowałabym się na dyfuzor ultradzwiękowy, choć nebulizujący też posiada mnóstwo zalet.

 8. Kas says:

  Mam chęć na taki nebulizator… Tym bardziej, że zależy mi na korzystaniu z mocy olejków cytrusowych, a trochę boję się je wlewać do tych plastikowych nawilżaczy ultradźwiękowych.

 9. paulina.jazwa says:

  Do tej pory korzystałam z dyfuzora ultradzwiękowego, jednak im dłużej czytam na ten temat, tym bardziej przemawia do mnie dyfuzor nebulizujący, który dostarcza olejki w czystej postaci – bez użycia wody i ciepła, czyli nie tracimy na jakości. Dobry dyfuzor pozwala także na bardziej ekonomiczne i wydajne stosowanie olejków: 10 kropli na klasyczny kominek, a 10 kropli na szklany nebulizator, to olbrzymia różnica jakościowa. Inhalacje olejku eterycznego (w postaci dyfuzowania) to jedna z najlepszych dróg przyjmowania olejków.

 10. Paulina Sz. says:

  Zdecydowanie wybieram dyfuzor nebulizujący. Zapach który rozprowadza jest bardzo dobrze wyczuwalny, można delektować się każdą nutką.

 11. Julaxx says:

  Super artykuł, cieszę się, że mogłam go przeczytać. Jeszcze nie miałam okazji używać żadnego z tych dyfuzorów, ale ten artykuł będzie bardzo pomocny w wyborze odpowiedniego :).

 12. luna21 says:

  fachowcy jeszcze raz fachowcy, aż z przyjemnością czyta się kolejne słowa i coraz bardziej rozumie istotę działania świetne urządzenia. 🙂

 13. Natalia says:

  Zdecydowanie po przeczytaniu artykułu zdecydowałabym się na dyfuzor nebulizujący, najlepsza forma rozproszenia olejków i jednocześnie piękny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *