Olejki eteryczne – 10 nieoczywistych faktów

pola lawendowe, lawenda

Odkrywanie świata olejków eterycznych jest fascynującym doświadczeniem. Olejki eteryczne wykorzystywane są od wieków do różnych celów, w tym do aromaterapii, pielęgnacji urody i poprawy kondycji. Każdego dnia dowiadujemy się więcej o ich terapeutycznym działaniu. Ta przygoda nigdy się nie skończy…

W Organic Aromas mamy przywilej dzielenia się tą podróżą z naszymi klientami z całego świata. Z niezwykłą ciekawością wsłuchujemy się w ich opowieści, wymieniamy doświadczeniami. Wspólnie odkryliśmy wiele fascynujących faktów i otrzymaliśmy wiele cennych lekcji, zarówno o naszych dyfuzorach, jak i o olejkach eterycznych.

Dołącz do nas w tej aromatycznej przygodzie – wciąż jest tak wiele do poznania!

Oto 10 faktów, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o olejkach eterycznych:

lawenda, lawendowy olejek eteryczny

1. Olejki eteryczne wchodzą w reakcje z tworzywami sztucznymi

Umieść kilka kropli swojego ulubionego olejku eterycznego na wieczku plastikowego kubeczka po kawie, a po 30 minutach zobaczysz, co się stanie! Będziesz zaskoczeni efektem. Pamiętajcie, aby zachować ostrożność!

2. Niektóre olejki eteryczne mogą być łatwopalne

Niektóre z olejków eterycznych są łatwopalne. Palność olejków eterycznych zależy od ich składu chemicznego i punktu zapłonu. Olejki eteryczne o niższych punktach zapłonu są bardziej podatne na zapłon w obecności otwartego ognia, źródeł ciepła lub wysokich .

Dlatego tak ważne jest przestrzeganie środków ostrożności przy przechowywaniu i używaniu olejków eterycznych. Przechowuj je w zamkniętych, szczelnych butelkach, z dala od źródeł ognia i wysokich temperatur.

3. Olejki eteryczne mają różny skład chemiczny

Skład chemiczny olejków eterycznych różni się w zależności od gatunku rośliny, z której został on otrzymany.
Oto kilka przykładów popularnych związków chemicznych występujących w olejkach eterycznych:

  • terpeny: Są to najczęstsze związki w olejkach eterycznych i obejmują monoterpeny (np. limonen, pinen) oraz seskwiterpeny (np. kariofilen). Terpeny nadają olejkom charakterystyczny zapach i mają właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.
  • aldehydy: Przykładem aldehydów w olejkach eterycznych jest aldehyd cynamonowy, który nadaje zapach cynamonowy. Aldehydy mogą mieć działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe.
  • ketony: Przykładem ketonów jest keton cytronelowy, występujący w olejku z cytroneli. Niektóre ketony mają właściwości przeciwbólowe i uspokajające.
  • alkohole: Alkohole w olejkach eterycznych, takie jak linalol czy geraniol, mają działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i kojące.
  • estry: Estry są obecne w olejkach eterycznych, takich jak olejek z lawendy czy olejek z mięty pieprzowej. Nadają olejkom przyjemny zapach i mają właściwości relaksujące.
  • fenole: Przykładem fenoli jest eugenol, występujący w olejku z goździków. Fenole mogą mieć właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Organic Aromas, chcąc dostarczyć olejki eteryczne najwyższej jakości, bada skład chemiczny swoich produktów. Sprawdź, jak wygląda przykładowy raport na podstawie badania olejku z drzewa herbacianego.

4. Trzy nuty zapachowe olejku eterycznego

Olejki eteryczne nie składają się tylko z jednego aromatu, ale mają nutę początkową, środkową i końcową.

nuta początkowa: Jest to pierwszy zapach, który wyczuwamy zaraz po otwarciu buteleczki z olejkiem eterycznym. Ta nuta jest intensywna i szybko ulatnia się, trwa zazwyczaj od kilku minut do godziny. To pierwsze wrażenie zapachowe, które nas zaskakuje i przyciąga uwagę. Nuta początkowa jest ważna dla pierwszego wrażenia, ale z czasem ulatnia się, ustępując miejsca kolejnym nutom.

nuta środkowa: Po odparowaniu nuty początkowej, pojawia się nuta środkowa, nazywana także nutą serca. Jest to główny i trwalszy zapach, który emanuje z olejku eterycznego przez dłuższy czas. Nuta środkowa ujawnia się po kilku minutach od aplikacji olejku na skórę lub rozpylenia w powietrzu. To właśnie ta nuta decyduje o charakterze i głównym zapachu olejku eterycznego.

nuta końcowa: Jest to ostatnia nuta, która pojawia się po upływie pewnego czasu, gdy nuta środkowa ulatnia się. Nuta końcowa to delikatny, zrównoważony i trwały zapach, który pozostaje na skórze przez długi czas. To właśnie ta nuta daje głębię i trwałość zapachową olejku eterycznego. Nuta końcowa może być inna niż nuta początkowa i środkowa, tworząc ciekawe i złożone doznania zapachowe.

To jeden ze sposobów „odróżnienia” prawdziwego olejku eterycznego od olejku zapachowego. Olejek eteryczny może się zmieniać i będzie miał inny zapach, gdy poczujesz go w butelce, gdy będzie w powietrzu i na skórze! Te stworzone w laboratorium zawsze pozostaną takie same!

5. Jak dbać o olejki eteryczne?

Olejki eteryczne nigdy nie “zepsują się” w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, gdyż ulegają bardzo powolnemu rozkładowi chemicznemu. Podlegają one procesowi utleniania, który może prowadzić do zmiany zapachu, zmniejszenia mocy aromatu oraz utraty niektórych właściwości terapeutycznych. Główne czynniki, które wpływają na pogorszenie olejków eterycznych, to ekspozycja na tlen, światło słoneczne, ciepło i czas. Aby zmaksymalizować trwałość olejków eterycznych, warto przechowywać je w ciemnym i chłodnym miejscu, dobrze zamknięte. Właściwie przechowywane olejki eteryczne zachowają swoją jakość przez długi czas.

6. Możesz zobaczyć olejek eteryczne w komórce roślinnej

 Olejki eteryczne znajdują się w komórkach i gruczołach roślin i są widoczne pod mikroskopem elektronowym. Te niezwykłe naturalne, organiczne związki pełnią specyficzne funkcje w metabolizmie i strukturze fizycznej roślin, w tym regulację temperatury, zapobieganie chorobom oraz odstraszanie i przyciąganie innych zwierząt, ochrona przed szkodnikami, przyciąganie zapylaczy i co równie ważne: odpowiadają za aromat i atrakcyjność rośliny.

Wszystkie te role, pełnione przez olejki eteryczne w roślinach, są kluczowe dla przetrwania i rozwoju roślin oraz dla zachowania równowagi w ekosystemach.

7. Nigdy takie same

Olejki eteryczne są niezwykłym dziełem natury, dlatego, jak wszystko co żywe, podlega nieustannej zmianie: ich zapach, struktura chemiczna, właściwości. Oznacza to, że niemożliwe jest zagwarantowanie ich jakości, spójności czy wyników produkcji z roku na rok i z sezonu na sezon. Olejki eteryczne pochodzące z roślin z jednej strony pola mogą znacznie różnić się od tych pochodzących z tej samej rośliny oddalonej o kilkanaście metrów. Wpływ na finalna postać olejku, oprócz pochodzenia geograficznego, mają również warunki pogodowe, pory roku, sposoby zbioru. Różnice w surowcach wpływają na skład chemiczny olejku eterycznego i w rezultacie na jego zapach. Dlatego nie daj się zwieść ani nie pozostawaj ślepo lojalny jednej marce produkującej olejki eteryczne.

8. Olejki eteryczne klasy spożywczej i terapeutycznej to mit

Mówienie o klasie spożywczej czy terapeutycznej w odniesieniu do olejków eterycznych jest błędem. To nie oznacza, że nie ma olejków, lepszych czy gorszych, ale nie istnieje żadna standaryzowana instytucja lub organizacja, która ustala zasady regulujące te klasyfikacje. Jeśli już, to jest to standard stworzony wewnętrznie przez daną firmę i oznacza to, co ona chce, żeby oznaczało…

9. Bezpieczeństwo

Olejki eteryczne nie powinny być stosowane na twarzy, spożywane ani używane u niemowląt i osób starszych. To jest prawda tylko w takim stopniu, że te obszary, sposoby i grupy ludzi są po prostu bardziej wrażliwe niż twoja dłoń, mięśnie i dorosłe osoby o przeciętnej wrażliwości! Rzeczywiście, olejki eteryczne mogą być toksyczne, ale tak samo jak aspiryna, pasta do zębów, alkohol i wiele innych substancji. Każdy może korzystać z olejków eterycznych, wszystko zależy od dawkowania! NAHA ((national association for holistic aromatherapy po prostu zaleca ostrożność i umiarkowane stosowanie, dostosowane do okoliczności! Tu mniej znaczy więcej!

10. Cenne jak złoto

Olejki eteryczne są naprawdę bardzo cenne! Nie tylko ze względu na ich terapeutyczne właściwości ale rownież koszt pozyskiwania 🙂 Potrzeba ogromnej ilości materiału roślinnego, aby uzyskać nawet niewielką ilość oleju. Czy wiesz, że aby powstało 30ml olejku z lawendy, potrzeba aż 45 kilogramów kwiatów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *