Łuszczyca – wsparcie olejków eterycznych w łagodzeniu objawów

Łuszczyca - wsparcie olejków eterycznych w walce z objawami

Łuszczyca to choroba skóry spowodowana chorobą autoimmunologiczną. Objawy łuszczycy obejmują swędzące, wypukłe plamy martwej popękanej skóry, które mogą pojawić się na całym ciele. Łuszczyca może być niezwykle bolesna i wiele osób czuje się zawstydzonych, gdy dochodzi do pojawienia się zmian skórnych. Na szczęście zarówno objawy, jak i przyczyny wybuchów łuszczycy można leczyć przy niewielkiej pomocy olejków eterycznych. 

Łuszczyca – przyczyny choroby

Dokładne przyczyny łuszczycy nie jest do końca zrozumiana, uważa się, że jest to stan związany z układem immunologicznym.

Oto kilka czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia łuszczycy:

 1. Genetyka: Istnieją dowody sugerujące, że łuszczyca ma podłoże genetyczne. Oznacza to, że jeśli ktoś w rodzinie ma łuszczycę, jest większe ryzyko, że inna osoba z tej rodziny również ją rozwinie.
 2. Reakcje immunologiczne: Łuszczyca jest często uważana za chorobę autoimmunologiczną, co oznacza, że układ immunologiczny atakuje zdrowe komórki ciała. W przypadku łuszczycy, układ immunologiczny wydaje się kierować atak na komórki skóry, co prowadzi do ich nadmiernego wzrostu.
 3. Czynniki środowiskowe i tryb życia: Stres, infekcje, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu i niektóre leki mogą wywołać łuszczycę lub pogorszyć jej objawy.
 4. Uszkodzenie skóry: W niektórych przypadkach łuszczyca może pojawić się na skórze, która została wcześniej uszkodzona lub podrażniona. To zjawisko jest znane jako zjawisko Koebnera.
 5. Zmiany hormonalne: Niektóre osoby mogą doświadczać zaostrzenia łuszczycy podczas okresów intensywnych zmian hormonalnych, takich jak ciąża lub menopauza.

Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca jest chorobą skóry, która może występować w kilku różnych formach. Oto najczęstsze rodzaje łuszczycy:

 1. Łuszczyca plackowata (pospolita): Najczęstszy typ łuszczycy. Charakteryzuje się występowaniem czerwonych plam pokrytych srebrzystobiałymi łuskami na skórze. Plamy mogą występować na różnych częściach ciała, takich jak łokcie, kolana, skóra głowy, plecy i pośladki.
 2. Łuszczyca kropelkowa: Jest to forma łuszczycy, która charakteryzuje się pojawianiem się licznych małych, czerwonych plamek na skórze, które przypominają kropelki. Te plamki często występują na tułowiu, ramionach, udach i skórze głowy. Łuszczyca kropelkowa może być wywołana infekcją, taką jak angina paciorkowcowa.
 3. Łuszczyca krostkowa: Jest to rzadsza forma łuszczycy, w której występują drobne krostki lub pęcherzyki na skórze. Krostki są wypełnione przezroczystym płynem i mogą pękać, zostawiając twardną, brązową strukturę. Łuszczyca krostkowa często dotyczy dłoni i stóp.
 4. Łuszczyca dłoni i stóp: Jest to forma łuszczycy, która występuje na dłoniach i stopach. Charakteryzuje się występowaniem pękających, bolesnych pustulek na skórze dłoni i podeszew.
 5. Łuszczyca krostkowo-pustularna: Jest to rzadka i ciężka forma łuszczycy, w której występują duże, bolesne krosty wypełnione żółtawym płynem. Może obejmować duże obszary skóry i prowadzić do poważnych powikłań.

Jak wygląda łuszczyca?

Objawy łuszczycy mogą się różnić w zależności od typu i nasilenia choroby, ale oto kilka typowych pierwszych objawów, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Czerwone plamy na skórze: Jednym z pierwszych objawów łuszczycy są czerwone, plamy na skórze. Mogą występować na dowolnej części ciała, ale najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, plecach lub pośladkach.
 2. Łuski: Czerwone plamy charakterystyczne dla łuszczycy są zazwyczaj pokryte srebrzystobiałymi łuskami. Te łuski mogą się złuszczać i odpadać, często powodując uczucie swędzenia lub pieczenia.
 3. Sucha skóra: Łuszczyca może powodować nadmierne wysuszenie skóry wokół dotkniętych obszarów. Skóra może wydawać się szorstka, szorstka i łuszcząca się.
 4. Swędzenie: W przypadku łuszczycy często występuje silne swędzenie w dotkniętych obszarach skóry. Swędzenie może być czasem uciążliwe i prowadzić do drapania, co może pogorszyć objawy.
 5. Ból lub uczucie pieczenia: Niektóre osoby z łuszczycą odczuwają dyskomfort, ból lub pieczenie w dotkniętych obszarach skóry, szczególnie gdy strefy te są narażone na tarcie lub nacisk.

Olejki eteryczne – naturalne wsparcie w walce z łuszczycą

Łuszczycę można leczyć miejscowo olejkami eterycznymi, nakładając je bezpośrednio na dotknięte obszary. Zastosowane miejscowo olejki eteryczne mogą nawilżać skórę, zmniejszając swędzenie, a ich właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne mogą pomóc zmniejszyć ogólny ból w miejscu. Ponieważ jednak osoby z łuszczycą mają również wrażliwą i delikatną skórę, zaleca się, aby podczas miejscowego stosowania olejków eterycznych zmieszać leczniczy olejek eteryczny z olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy lub olej ze słodkich migdałów, aby zapobiec podrażnieniom. Optymalny stosunek to 2% olejku eterycznego do 98% oleju nośnikowego. Przed nałożeniem mieszanki olejków eterycznych na dotknięty obszar należy przetestować mieszankę na niezmienionej chorobowo powierzchni skóry, aby upewnić się, że nie powoduje ona podrażnień.

Trzy najlepsze olejki eteryczne do miejscowego leczenia łuszczycy

W przypadku miejscowego leczenia łuszczycy ważne jest, aby wybierać olejki eteryczne, które mają działanie przeciwzapalne, aby zmniejszyć ból wywołany chorobą. Trzy najlepsze olejki eteryczne do miejscowego leczenia łuszczycy to:

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najsilniejszych olejków stosowanych w leczeniu chorób skóry. Działa antybakteryjne i przeciwgrzybicze, przez co pomaga w zwalczaniu potencjalnych infekcji skórnych na obszarach dotkniętych łuszczycą. Właściwości przeciwzapalne redukują charakterystyczny dla łuszczycy stan zapalny skóry, zmniejszają zaczerwienienia i obrzęki. Dodatkowo, olejek z drzewa herbacianego ma działanie łagodzące, które może przynieść ulgę w przypadku swędzenia skóry.

Olejek lawendowy:

Olejek eteryczny z lawendy posiada właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego skóry, który często towarzyszy łuszczycy. Ma również właściwości kojące, które mogą przynieść ulgę w łagodzeniu swędzenia skóry oraz pomaga w relaksacji i redukcji stresu. Stres jest jednym z czynników, który może nasilać objawy tej choroby.

Olejek róża geranium

Olejek z róży geranium ma właściwości nawilżające, przez co nawilża suchą i łuszczącą się skórę. Może mieć działanie przeciwzapalne, które zmniejsza stan zapalny skóry. Olejek z róży geranium wspomaga regenerację skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny, które są ważne dla zdrowej skóry. To może pomóc w łagodzeniu objawów łuszczycy, takich jak zgrubiała skóra i łuszczenie się. Działanie kojące i łagodzące olejku z róży geranium może przynieść ulgę w przypadku swędzenia skóry.

Te trzy oleje można również łączyć w mieszankę, aby leczyć objęty chorobą obszar. Pamiętaj, aby łącząc olejki zachować proporcje i koniecznie dodać olej bazowy.

Jak stosować olejki eteryczne – praktyczne porady

Oprócz miejscowego stosowania olejku eteryczneesgz również przygotować aromaterapeutyczną kąpiel. Dodaj kilka kropel olejku eterycznego do wanny z ciepłą wodą i dobrze wymieszaj. Pamiętaj o rozcieńczaniu olejku eterycznego w nośniku (np. mleko, olej bazowy) przed dodaniem do wody. Kąpiel w takiej mieszance może przynieść ulgę w łuszczycy, łagodząc swędzenie i nawilżając skórę.

Kolejna propozycja to kompresy. Dodaj kilka kropel olejku eterycznego do miski z ciepłą wodą. Nasącz czystą ściereczkę w tej mieszance, a następnie delikatnie przyłóż do dotkniętych obszarów skóry. Pozwól skórze nasiąknąć kompresem przez kilka minut. Możesz powtarzać ten proces kilka razy dziennie.

Możesz również przygotować olejkową mieszankę w sprayu. Olejek rozpuść w wodzie lub hydrolacie. Spryskuj delikatnie dotknięte obszary skóry kilka razy dziennie. Pamiętaj, aby dobrze wstrząsnąć przed użyciem – składniki muszą dobrze wymieszać się.

Ostatni ale najskuteczniejszy, bo działający holistycznie na cały organizm, sposób to użycie szklanego dyfuzora olejków eterycznych. 

Jak olejki eteryczne mogą pomóc w leczeniu łuszczycy

Wybuchy łuszczycy bardzo często są powodowane nasilającym się, długotrwałym stresem. Rozpylanie łagodzących stres olejków eterycznych może pomóc, gdyż niweluje czynniki wyzwalające. Istnieje wiele wspaniałych olejków eterycznych, które mogą pomóc zmniejszyć stres poprzez dyfuzję. Niezależnie od tego, czy wybierzesz łagodzącą stres mieszankę olejków eterycznych, taką jak zaprojektowana przez Organic Aromas  Serenity lub pojedynczy olejek, taki jak ylang-ylang, lawenda, grejpfrut lub bergamotka, regularne rozpylanie olejków lub w okresach dużego stresu zawsze będzie pomocne.

Pamiętaj, tylko czyste, dobrej jakości olejki eteryczne.

Używając olejku eterycznego do leczenia choroby, takiej jak łuszczyca, ważne jest, aby wybrać wysokiej jakości, czyste olejki eteryczne ekstrahowane bezpośrednio z ziół, kory lub kwiatów. Wiele olejków eterycznych dostępnych na rynku to po prostu olejki perfumeryjne, które pachną syntetycznymi substancjami lub mieszaniną różnych roślin i olejkiem nośnikowym. Oleje te mogą powodować silne podrażnienia skóry, zwłaszcza gdy są stosowane miejscowo na łuszczycę. Kupując więc olejki eteryczne, upewnij się, że są one w 100% czyste, tak jak olejki Organic Aromas. W przeciwnym razie możesz zaostrzyć swój stan. Jest to również bardzo ważne, jeśli chodzi o dyfuzję w celu złagodzenia stresu, ponieważ olejki perfumeryjne nie przynoszą ulgi, a nawet mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak alergie czy ból głowy.

Jeśli więc szukasz naturalnego sposobu na leczenie łuszczycy, zacznij od miejscowego leczenia drzewa herbacianego, lawendy lub róży geranium, a następnie połącz je z dedykowanymi olejkami łagodzącymi stres, aby zmniejszyć zmiany skórne. Upewnij się, że używasz tylko w 100% czystych olejków eterycznych, aby działać bezpiecznie i uzyskać najskuteczniejsze efekty.

O czym powinieneś pamiętać, gdy zmagasz się z łuszczycą?

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, której leczenie wymaga wieloaspektowego podejścia. Pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem lub dermatologiem w celu uzyskania profesjonalnej diagnozy i odpowiedniego leczenia. Należy przestrzegać zaleceń lekarskich, stosować przepisane leki, maści i kremy, a także dbać o nawilżenie skóry i unikanie drażniących składników. Istotne jest również unikanie czynników, które mogą pogorszyć objawy, takich jak stres, infekcje czy urazy skóry. Warto utrzymywać higienę skóry, stosować delikatne produkty myjące i unikać nadmiernego mycia. Wprowadzenie zdrowego stylu życia, takiego jak zdrowa dieta, unikanie palenia i nadmiernego spożycia alkoholu, może również wpłynąć na łagodzenie objawów. Ważne jest znalezienie wsparcia emocjonalnego od bliskich, grup wsparcia lub specjalistów. Regularne monitorowanie objawów i komunikacja z lekarzem są niezbędne w skutecznym zarządzaniu chorobą.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Nie, łuszczyca nie jest zaraźliwa. To przewlekła choroba skóry, która nie może być przenoszona z osoby na osobę poprzez kontakt fizyczny, dotyk lub drogą kropelkową. Łuszczyca nie jest spowodowana infekcją bakteryjną ani wirusową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *