Dlaczego jest ważne i jak je zachować?

Olejki eteryczne mają niesamowitą siłę i mogą wspomóc Cię na wiele sposobów. Jednak bardzo ważne jest, aby pozyskiwać je z wiarygodnego źródła i używać w bezpieczny sposób. Zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi olejków eterycznych.

Ogólne bezpieczeństwo olejków eterycznych

Podstawową zasadą jest kupowanie olejków zaufanego, renomowanego producenta. Ważne jest, aby znać dokładny skład olejku i mieć pewność, że produkt jest zgodny z opisem.
W następnej sekcji porozmawiamy o pozyskiwaniu olejków eterycznych.

Uważamy, że olejki eteryczne i dyfuzory Organic Aromas to idealne połączenie.Wszystkie nasze dyfuzory wykorzystują zasadę Bernoulliego, która nie wymaga ciepła ani wody. Stosowanie tej metody oznacza, że ​​olejek eteryczny nie jest rozcieńczany wodą, więc nie traci nic ze swojej mocy. Ponadto, ponieważ nie jest używane żadne ciepło, struktura chemiczna olejku eterycznego nie ulega zmianie. Ponieważ olejki eteryczne nigdy nie wchodzą w kontakt z plastikiem, docierają do Ciebie w stanie naturalnym. Oznacza to, że zachowują wszystkie swoje pierwotne korzyści terapeutyczne, bez ryzyka lub skutków ubocznych, o które trzeba się martwić!

Należy pamiętać, że niektóre olejki eteryczne są łatwopalne i działają korodująco na plastik! Trzymaj olejki eteryczne z dala od bezpośredniego kontaktu z otwartym ogniem, świecami, zapałkami, papierosami i elektrycznością. Jeśli rozlejesz jakikolwiek olejek eteryczny, uważaj, aby go szybko wyczyścić. Jeśli rozlał się na meble, plastik lub inne naturalne materiały, może dość szybko je uszkodzić lub stopić. Przechowuj olejki eteryczne w ciemnych szklanych pojemnikach. Nigdy w plastikowych. Ponadto należy pamiętać, że kontakt z tlenem może szybko zepsuć lub zniszczyć olejek eteryczny.

Pamiętaj, aby olejki eteryczne zawsze były poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Jesteś całkowicie bezpieczny jeśli wdychasz olejki eteryczne, na przykład wąchasz olejek geraniowy, aby ulżyć sobie w uderzeniach ciepła lub rozpylasz olejek lawendowy na poduszkę, aby ułatwić zasypianie.

Wdychanie olejków eterycznych może stanowić zagrożenie tylko w bardzo wysokich stężeniach (wyjątek stanowią kobiety w ciąży, osoby starsze lub bardzo małe dzieci, o czym za chwilę). W pomieszczeniu o słabej wentylacji stężenie olejków eterycznych powinno być kontrolowane i monitorowane, aby uniknąć nadmiernej ekspozycji.

Kupuj olejki eterycznych sprawdzonego producenta.

Jak wspomniano wcześniej, bardzo ważne jest, aby kupować olejki eteryczne od renomowanego producenta. Wyszukiwanie w Internecie i wybieranie najtańszych olejków jest kuszące, ponieważ wszyscy kochamy okazje! Problem polega na tym, że jeśli olejki eteryczne zostały zmieszane lub rozcieńczone, pojawia się niebezpieczeństwo wystąpienia niepożądanej reakcji.

Warto zapłacić trochę więcej za swoje olejki, aby mieć pewność, że są najwyższej jakości. Organic Aromas oferuje swoje produkty w najwyższej jakości i przystępnej cenie.

Bezpieczeństwo olejków eterycznych podczas ciąży

Pytanie czy jesteś w ciąży przed planowanym masażem, może wydawać się dość dziwne. Oprócz unikania leżenia na brzuchu, innym powodem jest to, że kobiety w ciąży powinny zasadniczo unikać olejków eterycznych. Chociaż bezpieczeństwo aromaterapii w ciąży nie jest jeszcze w pełni poznane, wytyczne ogólnie zachęcają nas do zachowania ostrożności.

Głównym problemem jest ryzyko wchłaniania olejków eterycznych przez łożysko. Nie musi to koniecznie oznaczać, że wystąpią jakiekolwiek reakcje niepożądane, ale bezpieczniej jest nie podejmować ryzyka, zwłaszcza we wczesnych miesiącach ciąży.

Nie panikuj, jeśli jesteś w ciąży a Twoja skóra miała kontakt z olejkiem eterycznych lub produktem zawierającym olejek w swoim składzie. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby spowodował on jakiekolwiek szkody. Żadne badania nie potwierdzają negatywnych skutków stosowania masażu z zastosowaniem olejków terapeutycznych. Eksperci tacy jak Ron Guba, Kurt Schnaubelt i Chrissie Wildwood wskazali, że „brak zarejestrowanych przypadków poronienia lub wad wrodzonych wynikających z masażu aromaterapeutycznego z zastosowaniem terapeutycznych olejków eterycznych”. *

Niektóre przyszłe mamy uważają, że aromaterapia jest bardzo przydatna w łagodzeniu problemów związanych z ciążą, takich jak nudności lub obrzęk kostek. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, przestrzegaj kilku ogólnych zasad, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i dziecku. Używaj tylko bardzo małej ilości olejku eterycznego (jedna kropla to naprawdę dużo) i nie używaj tego samego olejku wielokrotnie przez długi czas, np. Codziennie przez tygodnie. Jeśli dodajesz olejki eteryczne do kąpieli, rozcieńczaj je w nośniku, takim jak mleko lub olej ze słodkich migdałów (lub wódka, gdy już urodziłaś dziecko – tak, naprawdę!) 

Jeśli używasz dyfuzora nebulizującego, używaj czystego olejku eterycznego. Nigdy nie  mieszaj olejku z nośnikiem lub olejkiem do masażu. Może to uszkodzić urządzenie.

Oleje, których należy unikać będąc w ciąży , to wszelkie gęste, żywiczne oleje, takie jak drzewo sandałowe, benzoes, mirra, paczula. W ciąży możesz być bardziej wrażliwa na zapachy. W takim przypadku używaj mniejszej ilości olejku eterycznego lub skracaj czas pracy dyfuzora np, używaj dyfuzor tylko przez 10-15 minut na godzinę.

Olejki eteryczne i ochrona oczu

W tym poście musieliśmy omówić kwestię bezpieczeństwa oczu, ponieważ w Internecie krąży mnóstwo nieprawdziwych informacji na ten temat! Istnieje wiele opowieści o ludziach, którzy z powodzeniem stosują olejki eteryczne w leczeniu problemów z oczami. Od używania olejku z szałwii muszkatołowej do „oczyszczania” oczu i poprawy widzenia; do stosowania olejku cyprysowego przy „ zwyrodnienia plamki żółtej”. 

Niepokoi nas jak niepokojąco duża liczba osób próbuje samodzielnie leczyć problemy ze wzrokiem , stosując to, co uważają za „naturalne metody”. Czujemy się w obowiązku informować, że absolutnie nie należy tego robić. Nie tylko nie ma dowodów na to, że olejki eteryczne mogą pomóc w problemach ze wzrokiem, ale mogą również poważnie uszkodzić oczy. Wszelkie nierozcieńczone olejki eteryczne, które są nakładane lub trafiają do oczu, mogą powodować ogromne problemy łącznie z tymczasową lub stałą utratą wzroku. Nawet jeśli będziesz mieć szczęście i unikniesz uszkodzenia narządu, z pewnością odczujesz duży dyskomfort lub nawet ból, jeśli olejki eteryczne dostaniesz się w okolice oka!

Podsumowując, należy bezwzględnie unikać kontaktu olejków eterycznych, nawet rozcieńczonych, z okiem. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z oczami lub wzrokiem, nawet niewielkie, skontaktuj się z okulistą tak szybko, jak to możliwe. Wzrok jest bardzo cenny!

Olejki eteryczne i bezpieczeństwo skóry (skóry)

Przy prawidłowym stosowaniu olejki eteryczne są zwykle bezpieczne dla skóry. Nieprawidłowo stosowane mogą powodować podrażnienia skóry, nadwrażliwość na słońce, a nawet reakcje alergiczne.

Zapamiętaj kilka cennych wskazówek :

  1. Unikaj nakładania olejków eterycznych bezpośrednio na popękaną, uszkodzoną lub podrażnioną skórę.
  2. Zawsze odpowiednio rozcieńczaj olejki eteryczne w olejach nośnikowych np kokosowym, migdałowym, przed nałożeniem na skórę.
  3. Jeśli używasz olejek eteryczny, który może powodować nadwrażliwość na słońce, no olejki cytrusowe, trzymaj się z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub kabin opalających przez co najmniej 24 godziny, aby uniknąć dyskomfortu i potencjalnych oparzeń skóry.
  4. Niemowlęta i małe dzieci są bardziej wrażliwe na olejki eteryczne. Oleje stosowane u dzieci powinny być bardziej rozcieńczone.

Używanie olejków eterycznych do celów medycznych

Olejki eteryczne są niezwykle skoncentrowane. Jedna kropla olejku eterycznego z mięty pieprzowej odpowiada 26-28 filiżankom herbaty miętowej! ** Nie jest więc zaskakujące, jak bardzo mogą być skuteczne, ale także nie powinien dziwić fakt, że należy obchodzić się z nimi ostrożnie! 

Większości olejków eterycznych nie należy przyjmować doustnie (tj. jeść / pić). Chociaż niektóre oleje można spożywać, należy to robić oszczędnie. Zawsze należy zachować ostrożność i traktować je tak, jak zwykłe leki. Olejki eteryczne nie powinny nigdy być stosowane zamiast leków przepisanych przez lekarza. 

Jeśli szukasz naturalnego środka przeciwbólowego, bardzo przydatne mogą być olejki eteryczne, takie jak drzewo sandałowe, eukaliptus i mięta pieprzowa. Najlepiej użyj dyfuzora aby powoli uśnieżyć ból w trakcie aromaterapii.

Antybakteryjne olejki eteryczne, takie jak drzewo herbaciane, cytryna, eukaliptus i cynamon, stosowane w dyfuzorze nebulizującym mogą pomóc w walce uciążliwymi owadami np komarami.

Nasz olejek eteryczny Burglars – mieszanka włamywacze – jest szczególnie przydatna do stymulowania naturalnej odporności organizmu, do obrony przed grypą, chorobami i bólami głowy oraz do zwalczania infekcji dróg oddechowych i skóry.

Możesz również robić kojące kompres na głowę, używając swoich ulubionych olejów.

Teraz, gdy znasz już kilka prostych wskazówek dotyczących bezpiecznego stosowania olejków eterycznych, możesz śmiało używać ich bez ryzyka. Możesz wydrukować lub dodać ten post do zakładek, aby móc wracać do niego kiedykolwiek będziesz chciał.

Polecam również śledzić na bieżąco naszego bloga i media społecznościowe. Regularnie publikujemy tam przydatne informacje dotyczące aromatoterapii.

Referencje:

* Tisserand, R., and Balacs, T. (1995). Bezpieczeństwo olejków eterycznych. Nowy Jork: Churchill Livingstone.

** Wellnessmama.com