Zadbaj o piękne włosy – odkryj moc olejków eterycznych!

olejki eteryczne - piękne włosy

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o zdrowie i urodę jest na porządku dziennym, coraz więcej osób zwraca uwagę na naturalne i holistyczne metody pielęgnacji. Olejki eteryczne, odkryte wieki temu, są jednym z najcenniejszych darów, jakie natura nam oferuje. Działały one już na naszych przodków, a teraz, dzięki postępowi w dziedzinie nauki i technologii, możemy czerpać z ich mocy w pełni.

W naszym artykule zgłębimy różnorodność olejków eterycznych i ich unikalne właściwości, które przyczyniają się do zdrowia i piękna włosów oraz skóry głowy. Dowiesz się, jak wykorzystać te aromatyczne esencje do odbudowy i wzmacniania włosów, łagodzenia podrażnień skóry głowy oraz stymulowania wzrostu włosów. Odkryjemy przed Tobą sekrety najskuteczniejszych olejków eterycznych i podzielimy się sprawdzonymi sposobami ich zastosowania.

Jeśli marzysz o lśniących, zdrowych włosach i optymalnym stanie skóry głowy, to artykuł jest dla Ciebie. Gotowy(a)? Zapraszamy do dalszej lektury!

Co to jest olejek eteryczny?

Naturalny olejek eteryczny to koncentrat substancji roślinnych, które są ekstrahowane z różnych części roślin: liści, kwiatów, łodyg, kory, nasion oraz korzeni. Jest to cenny eliksir uzyskiwany w procesie destylacji, ekstrakcji lub tłoczenia roślin.

Olejki eteryczne zawierają unikalne związki chemiczne, które nadają im charakterystyczne właściwości aromatyczne i terapeutyczne. Mają intensywny zapach, który jest rezultatem naturalnych substancji lotnych obecnych w roślinach. Dzięki swoim skoncentrowanym właściwościom, olejki eteryczne mają potencjał wpływania na nasze ciało, umysł i emocje.

Ich zastosowania są różnorodne. Olejki eteryczne są stosowane w aromaterapii, kosmetyce, a także w lecznictwie naturalnym. Aromaterapia poprawia samopoczucie, działa uspokajająco, łagodzi bóle głowy. Dodanie kilku kropli olejku do wieczornej kąpieli czy odpręzającego masażu zrelaksuje nasze ciało po ciężkim dniu.

Jakie działanie mają naturalne olejki eteryczne na skórę głowy i włosy?

Olejki eteryczne mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia i wyglądu włosów, dzięki swoim naturalnym właściwościom. Oto kilka sposobów, w jaki olejki eteryczne mogą pomóc w pielęgnacji włosów:

Wzrost włosów

Niektóre olejki, takie jak olejek lawendowy czy rozmarynowy, mogą stymulować krążenie krwi w skórze głowy, co może wspierać wzrost włosów.

Łupież

Olejek z drzewa herbacianego oraz eukaliptusowy mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne mogą pomóc w walce organizmu z łupieżem i utrzymaniu zdrowej skóry głowy.

Odbudowa włosów

Olejki takie jak ylang-ylang czy róża geranium mogą pomóc w regeneracji zniszczonych włosów, poprawiając ich elastyczność i wytrzymałość.

Nawilżanie

Olejki eteryczne o działaniu nawilżającym, takie jak olejek sandałowy czy kadzidłowy, mogą wspomóc nawilżenie suchych i łamliwych włosów.

Pielęgnacja przetłuszczających się włosów

Olejki cytrusowe, takie jak cytrynowy czy grejpfrutowy, mogą pomóc w regulacji wydzielania sebum na skórze głowy, co przyczynia się do zmniejszenia przetłuszczania włosów.

Naturalne olejki eteryczne a codzienna pielęgnacja włosów

Włączenie olejków eterycznych do codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy może przynieść wiele korzyści. Oto kilka praktycznych rad z wykorzystaniem olejków eterycznych.

Masaż skóry głowy

Przygotuj mieszankę kilku kropli wybranego olejku eterycznego (np. lawendowego, rozmarynowego lub z drzewa herbacianego) z łyżką oleju nośnika (np. olej kokosowy, jojoba czy awokado). Wykonaj delikatny masaż skóry głowy przed umyciem włosów. Pozostaw na 10-15 minut, a następnie umyj włosy szamponem.

Dodaj olejek do szamponu i odżywki

Do butelki szamponu czy odżywki dodaj kilka kropli olejku eterycznego (np. ylang-ylang, grejpfrutowy lub eukaliptusowy), dobrze wymieszaj i stosuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jeśli wolisz dodać olejek eteryczny bezpośrednio podczas mycia włosów, wyciśnij porcję szamponu na dłoń, a następnie dodaj 1-2 krople wybranego olejku eterycznego. Dokładnie wymieszaj szampon z olejkiem na dłoni, a następnie nałóż na mokre włosy i umyj zgodnie z instrukcją na opakowaniu szamponu. Ten sposób pozwala na indywidualne dostosowanie ilości olejku eterycznego, jak również ułatwia eksperymentowanie z różnymi kombinacjami olejków.

Olejek na końcówki włosów

Po umyciu i osuszeniu włosów, nałóż na końcówki mieszankę kilku kropli olejku eterycznego (np. sandałowego czy różą geranium) z olejem nośnika. Zabieg ten pomoże nawilżyć i odbudować suche, zniszczone końcówki włosów.

Woda z olejkami do przemywania skóry głowy

Do butelki z rozpylaczem wlej pół szklanki wody i dodaj 5-10 kropli ulubionego olejku eterycznego (np. olejek lawendowy, cytrynowy, lub z drzewa herbacianego). Przemywaj skórę głowy po umyciu włosów. Woda z olejkami działa odświeżająco oraz pomaga w walce z łupieżem.

olejek eteryczny na włosy

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów jest popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który może przynieść różne korzyści w zależności od porowatości włosów. Porowatość włosów odnosi się do zdolności pasm do absorbowania i utrzymania wilgoci. Włosy o niskiej porowatości mają ściśle zamknięte łuski, co utrudnia przenikanie wilgoci i olejów, podczas gdy włosy o wysokiej porowatości mają otwarte łuski, co sprawia, że łatwo tracą wilgoć i są bardziej podatne na uszkodzenia.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Sprawdzenie porowatości włosów można przeprowadzić za pomocą prostego eksperymentu z wodą. Oto jak to zrobić:

 1. Upewnij się, że Twoje włosy są czyste i suche. Umyj je szamponem, ale nie stosuj odżywki ani żadnych innych produktów przed przeprowadzeniem testu.
 2. Wypełnij szklankę lub mały pojemnik ciepłą wodą.
 3. Weź pojedynczy włos z głowy. Możesz go delikatnie wyjąć z grzebienia czy szczotki do włosów.
 4. Umieść włos na powierzchni wody i obserwuj przez 10-15 minut.

Wyniki testu:

 • Jeśli włos pozostaje na powierzchni wody lub opada tylko nieznacznie, oznacza to, że ma niską porowatość.
 • Jeśli włos opada do środka pojemnika, oznacza to, że ma średnią porowatość.
 • Jeśli włos szybko opada na dno pojemnika, oznacza to, że ma wysoką porowatość.

Jak dobrać olej bazowy w zależności od porowatości włosa?

Niska porowatość: W przypadku włosów o niskiej porowatości, warto wybrać lekkie oleje, które nie obciążą pasm i będą łatwo wchłanialne. Przykłady takich olejów to olej jojoba, arganowy czy migdałowy. Olejowanie włosów o niskiej porowatości najlepiej wykonać na ciepło, aby ułatwić przenikanie oleju do wnętrza włosa. Można to zrobić, podgrzewając nieco olej przed aplikacją lub stosując ciepły ręcznik po nałożeniu oleju na włosy.

Wysoka porowatość: Włosy o wysokiej porowatości potrzebują olejów bogatszych, które pomogą zatrzymać wilgoć i odbudować uszkodzone pasma. Przykłady takich olejów to olej kokosowy, awokado czy oliwa z oliwek. W przypadku włosów o wysokiej porowatości, olejowanie można wykonać na zimno, ponieważ otwarte łuski ułatwiają przenikanie oleju do wnętrza włosa.

W przypadku włosów o średniej porowatości, możesz eksperymentować z różnymi olejami, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Przykłady olejów, które można stosować, to olej arganowy, migdałowy, awokado czy oliwa z oliwek.

Jak wzmocnić efekt olejowanie wykorzystując olejki eteryczne?

Oleje używane do olejowania włosów, takie jak kokosowy, arganowy czy awokado, mają wiele korzystnych właściwości dla zdrowia i wyglądu włosów. Dzięki swoim naturalnym składnikom odżywczym, witaminom i kwasom tłuszczowym, te oleje pomagają nawilżyć, wzmacniać i chronić pasma przed uszkodzeniami. Gdy dodamy do nich olejki eteryczne, takie jak olejek lawendowy, rozmarynowy, czy olejek z drzewa herbacianego, ich działanie na włosy i skórę głowy staje się jeszcze bardziej intensywne. Olejki eteryczne, będąc silnie skoncentrowanymi esencjami roślin, wprowadzają dodatkowe korzyści, takie jak stymulacja wzrostu włosów, działanie przeciwłupieżowe czy uspokajające podrażnienia. W ten sposób połączenie olejów bazowych z olejkami eterycznymi daje synergiczny efekt, który może znacznie poprawić stan naszych włosów i skóry głowy.

Jak olejować włosy z dodatkiem olejków eterycznych:

olejowanie włosów
 1. Wybierz odpowiedni olej bazowy dla swojego rodzaju włosów (np. olej jojoba dla niskiej porowatości, olej kokosowy dla wysokiej porowatości).
 2. Wybierz olejek eteryczny, który ma właściwości odpowiadające Twoim potrzebom (np. olejek rozmarynowy dla stymulacji wzrostu włosów, olejek drzewa herbacianego dla walki z łupieżem).
 3. Do niewielkiej ilości oleju bazowego dodaj 1-2 krople wybranego olejku eterycznego. Pamiętaj, że olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, więc zawsze należy je rozcieńczać przed nałożeniem na skórę czy włosy.
 4. Dokładnie wymieszaj olej bazowy z olejkiem eterycznym i nałóż na włosy – od nasady aż po końcówki. Możesz też wykonać delikatny masaż skóry głowy, aby pobudzić krążenie.
 5. Pozostaw olej na włosach przez co najmniej 30 minut, a najlepiej przez kilka godzin lub nawet całą noc.
 6. Umyj włosy szamponem, aby usunąć nadmiar oleju.

Jaki olejek – jakie włosy?

Włosy przetłuszczające się

Olejek z drzewa herbacianego jest znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych i antyseptycznych, które mogą pomóc zrównoważyć produkcję sebum na skórze głowy. Olejek z cytryny również może pomóc w regulacji nadmiernej produkcji sebum.

Wypadające włosy

Olejek rozmarynowy jest często zalecany dla osób borykających się z problemem wypadania włosów. Badania sugerują, że może on stymulować cebulki włosów i przyspieszać wzrost nowych.

Przesuszone włosy

Olejek z ylang-ylang jest doskonałym wyborem dla włosów przesuszonych, ponieważ ma właściwości nawilżające.

Zniszczone włosy

Olejek lawendowy jest bogaty w antyoksydanty, które mogą pomóc chronić włosy przed szkodliwymi czynnikami środowiska.

Uważnie czytaj skład kosmetyków

Wiele z tradycyjnych kosmetyków do pielęgnacji włosów zawiera potencjalnie szkodliwe składniki, takie jak laurylosiarczan sodu (SLS) i lauretosiarczan sodu (SLES), które są silnymi detergentami mogącymi prowadzić do podrażnień skóry, wysuszenia włosów i nawet przyspieszenia ich wypadania. Dodatkowo, te substancje są podejrzane o negatywne oddziaływanie na układ hormonalny. W tym kontekście, naturalne olejki eteryczne stanowią atrakcyjną alternatywę. Mają one właściwości nawilżające, odżywcze, wzmacniające, a także mogą pomagać w walce z problemami skóry głowy, takimi jak łupież czy nadmierne przetłuszczanie.

Olejki eteryczne – działaj holistyczne

Stosując naturalne olejki eteryczne do włosów, działamy holistycznie na cały organizm, co oznacza, że pielęgnacja nie ogranicza się tylko do zdrowia i wyglądu naszych włosów. Olejki eteryczne, będące często głównym składnikiem naturalnych kosmetyków lub dodane do kosmetyków o naturalnym składzie mają szerokie spektrum działania, obejmujące zarówno fizyczne, jak i emocjonalne aspekty zdrowia. Pamiętaj, że możesz mieszać ze sobą kilka olejków eterycznych tworząc unikalne kompozycje zapachowe.

Aromaterapia ma działanie holistyczne – dba zarówno o ciało, jak i umysł


Olejki eteryczne posiadają właściwości uspokajające, redukują uczucie zmęczenia, łagodzą bóle głowy. Warto mieć je w domowej apteczce w czasie jesienno-zimowych przeziębień, gdyż mają działanie przeciwwirusowe, bakteriobójcze, antyseptyczne. Wykorzystujmy terapeutyczną moc aromaterapii przy infekcjach dróg oddechowych oraz aby złagodzić objawy alergii.

Jak stosować olejki eteryczne?

Aby czerpać korzyści z relaksującego działania olejków eterycznych, można je stosować w różnorodny sposób, takich jak inhalacje, kąpiele aromaterapeutyczne, masaż czy opcja , która najbardziej rekomendujemy – dyfuzja za pomocą szklanego dyfuzora nebulizującego.

Zadbaj o ciało i ducha

W dzisiejszym świecie pełnym stresu i presji, zdrowie psychiczne staje się równie ważne jak fizyczne. Relaksacja, redukcja stresu i odprężenie to kluczowe elementy zachowania równowagi emocjonalnej. Olejki eteryczne, w połączeniu z praktykami takimi jak joga i medytacja, mogą odgrywać ważną rolę w tej walce. Medytacja z dodatkiem aromaterapii, zwłaszcza w połączeniu z praktyką jogi, może pomóc w osiągnięciu głębokiego stanu relaksacji i spokoju. Pamiętajmy, że dbanie o zdrowie psychiczne nie jest luksusem, ale koniecznością, aby żyć pełnią życia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy olejki zapachowe to również olejki eteryczne?

Olejki eteryczne i zapachowe różnią się przede wszystkim składem i procesem produkcji. Olejki eteryczne są naturalnymi produktami, które są ekstrahowane z różnych części roślin.
Olejki zapachowe (olejki aromatyczne) są syntetycznymi produktami stworzonymi w laboratorium. Naśladują naturalne aromaty ale nie mają terapeutycznych właściwości. Zwykle stosowane w dla celów zapachowych, takich jak świeczki, mydła, perfumy.
Ponadto, olejki eteryczne są zazwyczaj droższe od olejków zapachowych, ze względu na kosztowny i skomplikowany proces ekstrakcji, który wymaga dużych ilości surowca roślinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *