Stwórz własne domowe chusteczki dezynfekujące

domowe chusteczki z olejkami eterycznymi
Uwielbiamy je bo są poręczne i skuteczne. Chusteczki dezynfekujące są bardzo przydatne do czyszczenia powierzchni i odświeżenia ciała w ciągu dnia. Każdy, kto używa je regularnie, wydaje na nie majątek 🙂 Czy zastanawiałeś się nad zrobieniem własnych chusteczek dezynfekujących DIY z ulubionymi olejkami eterycznymi?

Czy olejki eteryczne mogą dezynfekować powierzchnie?

Krótka odpowiedź: tak!

Olejki eteryczne mają wiele właściwości i zastosowań. Oprócz zdolności uspokajania, wiele olejków eterycznych ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Możesz nie być tego świadomy, ale za każdym razem, gdy używasz dyfuzora nubiluzującego, osiągasz dodatkowe  korzyści zdrowotne z wybranych olejków eterycznych. Ponieważ twój nebulizujący dyfuzor rozprasza cząsteczki olejku eterycznego w nierozcieńczonej postaci, cząsteczki te mogą dezynfekować powierzchnie, na które opadną.

Dzięki temu przepisowi na domowe chusteczki dezynfekujące możesz wykorzystać właściwości dezynfekujące olejków eterycznych.

Składniki

Ten przepis wymaga tylko kilku składników, które prawdopodobnie masz już w domu.
 1. Olejki eteryczne
Wiele olejków eterycznych ma właściwości dezynfekujące, ale do tego przepisu użyj:
 • Olejek eteryczny z cytryny – przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy, antyseptyczny i przeciwgrzybiczy
 • Olejek goździkowy – przeciwwirusowy, przeciwbakteryjny, antyseptyczny i przeciwgrzybiczy
 • Olejek eteryczny z kory cynamonu – przeciwwirusowy, przeciwbakteryjny, przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy i antyseptyczny
 • Olejek eukaliptusowy i olejek eteryczny z rozmarynu – działa przeciwbakteryjnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i antyseptycznie
Te olejki eteryczne łączą silne właściwości dezynfekujące, a ich zapachy – pięknie się komponują. Przekonasz się, że dzięki nim Twoje chusteczki dezynfekujące będą cudownie pachnieć. Jeśli nie lubisz żadnego z wyżej wymienionych olejków eterycznych, możliwymi alternatywami są olejki eteryczne z lawendy, geranium, pomarańczy, mięty pieprzowej i tymianku.
 1. Alkohol
Alkohol może zabijać wirusy i bakterie. Aby chusteczki były skuteczne, będziesz potrzebować co najmniej 70% roztworu alkoholu w chusteczkach dezynfekujących. Oto opcje:
 • 70% lub wyższy alkohol izopropylowy
 • alkohol etylowy np. spirytus ratyfikowany
 1. Nadtlenek wodoru
Niewielka ilość nadtlenku wodoru czyli wody utlenionej sprawi, że chusteczki będą skuteczniej dezynfekować.
 1. Szklany Słoik i szklany kubek miarowy
Przechowuj chusteczki dezynfekujące w szklanym słoju. Szkło to najlepsza opcja do przechowywania olejków eterycznych, ponieważ mogą one rozkładać plastik. Możesz również użyć pojemnika ze stali nierdzewnej.
 1. Papierowe ręczniki
Do chusteczek można użyć dowolnego rodzaju ręcznika papierowego; po prostu upewnij się, że są wystarczająco grube, aby można je było zanurzyć w roztworze dezynfekującym bez rozpuszczania. Złóż ręczniki papierowe do rozmiaru pasującego do słoika. Tym przepisem można namoczyć 30-40 arkuszy ręczników papierowych.

Jak zrobić chusteczki dezynfekujące DIY

 1. W dużej misce lub miarce wymieszaj:
 • 3 szklanki alkoholu do wyboru
 • ¾ łyżeczka nadtlenku wodoru
 • 20 kropli olejku cytrynowego
 • 15 kropli olejku goździkowego
 • 10 kropli olejku eterycznego z kory cynamonowej
 • 5 kropli olejku eukaliptusowego
 • 5 krople olejku rozmarynowego
 1. Wlej 2 filiżanki roztworu dezynfekującego do pojemnika.
 2. Ułóż starannie papierowe ręczniki i ostrożnie włóż je do pojemnika.
 3. Przykryj pojemnik i odwróć go, aby nasączyć ręczniki papierowe roztworem dezynfekującym.
 4. Wlej pozostały roztwór dezynfekujący na pozostałe chusteczki, aby upewnić się, że są całkowicie mokre. Zobaczysz, że na dnie pojemnika zostało trochę płynu. Pozostaw to w ten sposób, ponieważ dzięki temu chusteczki dezynfekujące będą wilgotne.
 5. Dodaj etykietę. Jest to opcjonalne, ale zdecydowanie zalecane, aby uniknąć nieporozumień.
Dodatkowa wskazówka: Jeśli masz przenośny pojemnik ze stali nierdzewnej, możesz spakować te domowe chusteczki dezynfekujące i zabrać je w dowolne miejsce.

Dlaczego warto używać domowej roboty dezynfekujących chusteczek do czyszczenia?

 1. Pożegnaj się z silnymi chemikaliami
Olejki eteryczne to całkowicie naturalne, nietoksyczne środki dezynfekujące. Możesz zdezynfekować swój dom i wszystko, co chcesz wyczyścić, bez konieczności używania ostrych środków chemicznych.
 1. Świetnie pachną
Olejki eteryczne mają przyjemny zapach, w przeciwieństwie do chemikaliów używanych w chusteczkach dezynfekujących kupowanych w sklepie. Możesz dostosować zapach chusteczek do swoich preferencji. Tylko pamiętaj, aby używać olejków eterycznych o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych, przeciwbakteryjnych i antyseptycznych.
 1. Różne zastosowanie
Możesz używać chusteczek dezynfekujących na dowolnej powierzchni w domu, w tym na pilotach, włącznikach światła i dywanach.
 1. Alternatywa przyjazna dla środowiska
Te chusteczki dezynfekujące DIY nie zawierają toksycznych chemikaliów, które są szkodliwe dla środowiska. Możesz również poddać recyklingowi materiały do ​​tego przepisu.
 1. Opcja ekonomiczna
Poszczególne składniki mogą być nieco kosztowne, ale można z nich zrobić kilka partii chusteczek dezynfekujących. Zwróci Ci się każda zainwestowana złotówka.

3 thoughts on “Stwórz własne domowe chusteczki dezynfekujące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.