Olejki eteryczne wspierające koncentrację

Olejki eteryczne a koncentracja

Każdy z nas ma takie dni, gdy nie potrafimy się skoncentrować. W takiej chwili niezależnie od tego, czy chodzi o pracę domową czy biurową, potrzebujemy dodatkowego wsparcia. 

Brak koncentracji może mieć na nas różny wpływ.

Oto niektóre z objawów, których doświadczamy: 

  • problemy z przywołaniem pamięci krótkotrwałej
  • kłopoty z siedzeniem nieruchomo
  • trudność w zebraniu myśli
  • niemożność znalezienia przedmiotów, takich jak klucze, telefon komórkowy
  • nieostrożność
  • brak energii fizycznej i/lub psychicznej

Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych przyczyn, które bezpośrednio wpływają na naszą zdolność do koncentracji, a także przykłady olejków eterycznych, które mogą pomóc.

Popołudniowy kryzys

Jeden z powodów, który może wpływać na naszą koncentrację to tzw. popołudniowy kryzys. W jednej ze swoich wypowiedzi, ekspert ds. snu doktor Michael Breus, wyjaśnił, że ​​temperatura ciała spada każdej nocy, sygnalizując mózgowi, że nadszedł czas na odpoczynek. To samo dzieje się pomiędzy 14:00 a 16:00. Mimo, iż popołudniu zjawisko to występuje na mniejszą skalę, i tak sprawia, że ​​mózg ma wrażenie, że nadszedł czas na odpoczynek. Może to spowodować problemy z koncentracją.

Pierwszym, po co możesz chcieć sięgnąć w sytuacji osłabienia koncentracji, będzie kolejna kawa lub coś słodkiego. Jednak zarówno kofeina jak i cukier mogą Ci zaszkodzić. Na krótką metę pomogą przetrwać kryzys, ale objawy mogą się nasilić w późniejszej części dnia.

Gdy złapie Cię południowy kryzys a chcesz naturalnie podnieść poziom koncentracji, sięgnij po następujące olejki:

Złe nawyki związane ze snem

Badania pokazują, że brak snu może mieć bezpośredni wpływ na procesy poznawcze. Niska jakość snu może spowolnić procesy myślowe, prowadząc do obniżenia czujności i koncentracji. Osoby pozbawione snu mają trudności z wykonywaniem zadań wymagających logicznego myślenia. Może być trudno zapamiętać im takie rzeczy, jak miejsce pozostawienia kluczyków do samochodu, konkretne daty lub terminy spotkań. Bez wartościowego snu zaburzamy zdolność koncentracji, która potrzebna jest nam, np. aby się uczyć.  Tracimy także jasność umysłu, której potrzebujemy, aby właściwie funkcjonować.

Sen jest ważny, więc nawet 20-minutowa drzemka może zdziałać cuda, aby poprawić koncentrację. Jednak niewielu z nas może sobie pozwolić na taki komfort w środku dnia. Wymienione poniżej olejki eteryczne ułatwiają relaks i poprawiają jakość snu. 

  • olejek eteryczny lawendowy

Depresja

Depresja jest poważną chorobą z wieloma objawami, której towarzyszą między innymi problemy z koncentracją. Badania pokazują, że brak koncentracji jest powodem, dla którego depresja ma taki ogromy wpływ na funkcjonowanie w społeczeństwie. Niezdolność do koncentracji utrudnia nadążanie za obowiązkami, pracą, wynikami w szkole czy nawet wytrwanie w związku. Przewlekła depresja może uszkadzać różne części mózgu, co sprawia, że ​​skupienie się nawet na drobnych czynnościach jest praktycznie niemożliwe.

Powszechnie dostępne są leki wspierające leczenie objawów depresji. Równocześnie istnieje jednak wiele naturalnych sposobów, takich jak ćwiczenia i medytacja. Są także olejki eteryczne. Dowiedziono, że następujące olejki łagodzą stany depresyjne i poprawiają nastrój, zwiększając tym samym zdolność koncentracji:

  • olejek eteryczny jaśminowy

Nerwica 

Jednym z najczęstszych objawów nerwicy są trudności z koncentracją. Według badań nerwica może mieć negatywny wpływ na pamięć przestrzenną i pamięć roboczą. Pamięć robocza ma kluczowe znaczenie dla ludzkiego mózgu, ponieważ pomaga nam skutecznie rozwiązywać problemy. Kiedy problem dotyka części mózgu odpowiedzialnej za nią, mogą pojawić się trudności z koncentracją, wielozadaniowością i wykonywaniem rutynowych czynności.

Nerwicę można opanować za pomocą różnych działań terapeutycznych, w tym głębokiego oddychania i oczywiście leków. Warto też sięgnąć po następujące olejki eteryczne:

  • olejek eteryczny neroli

Ból

Każdy, kto cierpi z powodu choroby lub bólu, może mieć trudności z koncentracją. Naukowcy potwierdzają, że przewlekły ból nie tylko powoduje fizyczny dyskomfort, ale także upośledza pamięć i koncentrację oraz powoduje niezdolność do zapamiętywania informacji. Ból może być także powodem zniekształcania wspomnień.

Istnieją rozliczne formy leczenia bólu. Wiele osób polega na naturalnych metodach.
Są także olejki eteryczne, które mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oto one: 

  • olejek eteryczny z krwawnika

Bez względu na to, co powoduje brak koncentracji, olejki eteryczne naprawdę mogą pomóc. Wlej kilka kropli wybranego olejku do szklanego dyfuzora nebulizującego, użyj naszyjnika do aromaterapii lub wdychaj olejek bezpośrednio z buteleczki.
W ten sposób wyostrzysz zmysły i poprawisz koncentrację.

Jeśli zmagasz się z bezsennością przeczytaj także jak olejki wspomagają jej leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *