Olejki eteryczne a koncentracja
Każdy z nas ma takie dni, gdy nie potrafimy się skoncentrować. W takiej chwili niezależnie od tego, czy chodzi o pracę domową czy biurową, potrzebujemy dodatkowego wsparcia.
Brak koncentracji może mieć na nas różny wpływ.
Oto niektóre z objawów, których doświadczamy:
- problemy z przywołaniem pamięci krótkotrwałej
- kłopoty z siedzeniem nieruchomo
- trudność w zebraniu myśli
- niemożność znalezienia przedmiotów, takich jak klucze, telefon komórkowy
- nieostrożność
- brak energii fizycznej i/lub psychicznej
Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych przyczyn, które bezpośrednio wpływają na naszą zdolność do koncentracji, a także przykłady olejków eterycznych, które mogą pomóc.
Popołudniowy kryzys
Jeden z powodów, który może wpływać na naszą koncentrację to tzw. popołudniowy kryzys. W jednej ze swoich wypowiedzi, ekspert ds. snu doktor Michael Breus, wyjaśnił, że temperatura ciała spada każdej nocy, sygnalizując mózgowi, że nadszedł czas na odpoczynek. To samo dzieje się pomiędzy 14:00 a 16:00. Mimo, iż popołudniu zjawisko to występuje na mniejszą skalę, i tak sprawia, że mózg ma wrażenie, że nadszedł czas na odpoczynek. Może to spowodować problemy z koncentracją.
Pierwszym, po co możesz chcieć sięgnąć w sytuacji osłabienia koncentracji, będzie kolejna kawa lub coś słodkiego. Jednak zarówno kofeina jak i cukier mogą Ci zaszkodzić. Na krótką metę pomogą przetrwać kryzys, ale objawy mogą się nasilić w późniejszej części dnia.
Gdy złapie Cię południowy kryzys a chcesz naturalnie podnieść poziom koncentracji, sięgnij po następujące olejki:
- olejek eteryczny z cytryny
- Olejek eteryczny z grejpfruta
- Olejek eteryczny słodka bazylia
Złe nawyki związane ze snem
Badania pokazują, że brak snu może mieć bezpośredni wpływ na procesy poznawcze. Niska jakość snu może spowolnić procesy myślowe, prowadząc do obniżenia czujności i koncentracji. Osoby pozbawione snu mają trudności z wykonywaniem zadań wymagających logicznego myślenia. Może być trudno zapamiętać im takie rzeczy, jak miejsce pozostawienia kluczyków do samochodu, konkretne daty lub terminy spotkań. Bez wartościowego snu zaburzamy zdolność koncentracji, która potrzebna jest nam, np. aby się uczyć. Tracimy także jasność umysłu, której potrzebujemy, aby właściwie funkcjonować.
Sen jest ważny, więc nawet 20-minutowa drzemka może zdziałać cuda, aby poprawić koncentrację. Jednak niewielu z nas może sobie pozwolić na taki komfort w środku dnia. Wymienione poniżej olejki eteryczne ułatwiają relaks i poprawiają jakość snu.
- olejek eteryczny lawendowy
- olejek eteryczny z rumianku rzymskiego
- olejek eteryczny z róży geranium
Depresja
Depresja jest poważną chorobą z wieloma objawami, której towarzyszą między innymi problemy z koncentracją. Badania pokazują, że brak koncentracji jest powodem, dla którego depresja ma taki ogromy wpływ na funkcjonowanie w społeczeństwie. Niezdolność do koncentracji utrudnia nadążanie za obowiązkami, pracą, wynikami w szkole czy nawet wytrwanie w związku. Przewlekła depresja może uszkadzać różne części mózgu, co sprawia, że skupienie się nawet na drobnych czynnościach jest praktycznie niemożliwe.
Powszechnie dostępne są leki wspierające leczenie objawów depresji. Równocześnie istnieje jednak wiele naturalnych sposobów, takich jak ćwiczenia i medytacja. Są także olejki eteryczne. Dowiedziono, że następujące olejki łagodzą stany depresyjne i poprawiają nastrój, zwiększając tym samym zdolność koncentracji:
- olejek eteryczny ze słodkiej pomarańczy
- olejek eteryczny jaśminowy
- olejek eteryczny z rozmarynu
Nerwica
Jednym z najczęstszych objawów nerwicy są trudności z koncentracją. Według badań nerwica może mieć negatywny wpływ na pamięć przestrzenną i pamięć roboczą. Pamięć robocza ma kluczowe znaczenie dla ludzkiego mózgu, ponieważ pomaga nam skutecznie rozwiązywać problemy. Kiedy problem dotyka części mózgu odpowiedzialnej za nią, mogą pojawić się trudności z koncentracją, wielozadaniowością i wykonywaniem rutynowych czynności.
Nerwicę można opanować za pomocą różnych działań terapeutycznych, w tym głębokiego oddychania i oczywiście leków. Warto też sięgnąć po następujące olejki eteryczne:
- olejek eteryczny ylang-ylang
- olejek eteryczny neroli
- olejek eteryczny z bergamotki
Ból
Każdy, kto cierpi z powodu choroby lub bólu, może mieć trudności z koncentracją. Naukowcy potwierdzają, że przewlekły ból nie tylko powoduje fizyczny dyskomfort, ale także upośledza pamięć i koncentrację oraz powoduje niezdolność do zapamiętywania informacji. Ból może być także powodem zniekształcania wspomnień.
Istnieją rozliczne formy leczenia bólu. Wiele osób polega na naturalnych metodach.
Są także olejki eteryczne, które mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oto one:
- olejek eteryczny z mięty pieprzowej
- olejek eteryczny z krwawnika
- olejek eteryczny eukaliptusowy
Bez względu na to, co powoduje brak koncentracji, olejki eteryczne naprawdę mogą pomóc. Wlej kilka kropli wybranego olejku do szklanego dyfuzora nebulizującego, użyj naszyjnika do aromaterapii lub wdychaj olejek bezpośrednio z buteleczki.
W ten sposób wyostrzysz zmysły i poprawisz koncentrację.
Jeśli zmagasz się z bezsennością przeczytaj także jak olejki wspomagają jej leczenie
Olejki eteryczne mają wielka moc. Sama korzystam z olejków na dobry sen od Klaudyny Hebdy i jestem bardzo zadowolona poprawia szybkość zaśnięcia jak i jakoś snu. Polecamy :),
Muszę koniecznie wypróbować. Mam ogromne problemy z koncentracją po przebyciu wirusa COVID. Wiedziałam, że olejki eteryczne mają moc relaksacyjną, ale nie wiedziałam, że tak wpływają na koncentrację a w konsekwencji zapobiegają depresji czy nerwicy. Artykuł bardzo przydatny, uświadamia, że tak nie wiele, a można sobie pomóc.
Takich właściwości olejków jeszcze nie znałam! 😮 Człowiek uczy się całe życie! Super artykuł
O tych właściwościach wiem od dziecka. Problemy z koncentracją i gorsze oceny wpływały na moje poczucie własnej wartości. Babcia nauczyła mnie używać olejków podczas nauki. To płynne zloto!
Picie wody, dobry sen i zapach z olejków- bajka. Jak zapach wydowbywa z nas wiele wspomnień tak dzięki niemu możemy też poprawiać sprawność naszego organizmu 🙂 cudowny sposób na poprawę naszej koncentracji i samopoczucia 🧡
Olejki eteryczne mają wielką, napamiec, jasność myślenia, koncentrację, sprawdzony i godny polecenia zestaw; cytryna, rozmaryn i mięta. Dla młodzieży uczącej się wprost konieczny i będzie bardzo pomocny.
Cóż, trzeba będzie przetestować więcej olejków. Każdy zapach na każdy dzień, na każdą dolegliwość.
O! tego jeszcze nie wiedziałam.
Bardzo się z tym wpisem utożsamiam. Jestem studentką na 3cim roku, problemu z pamięcią, ciągle zmęczenie i bóle głowy to moja codzienność od kilku miesięcy, a tu trzeba pisać pracę licencjacką. Na szczęście teraz już wiem po vlco sięgnąć aby poprawić koncentrację i ogólny stan zdrowia c: dziękuję organic aromas
Olejki eteryczne maja ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu !To niesamowite, jak wpywają pozytywnie na nasz organizm
Bazylia rośnie w doniczce w moim biurze. Zawsze chętnie pocieram jej liście i chłonę charakterystyczną woń. Teraz będę robić to częściej, kiedy tylko złapie mnie kryzys energii 🙂
przetestowalam sporo olejkow w moim zyciu i podpisuje sie rekoma i nogami pod tym artykulem
Dziękuję za rzetelny artykuł, nie wiedziałam o możliwości stosowania wszystkich spośród wymienionych olejków na te właśnie dolegliwości. Próbowałam lawendy, grejpfruta i werbeny, pora na kolejne z listy!
Olejki eteryczne odkryłam dwa lata temu, gdy rozpoczęła pandemia, rosło napięcie emocjonalne i niepokój o zdrowie moje i bliskich. Teraz już wiem że ich moc dla naszego zdrowia ma ogromne znaczenie. Relaksują, koją nerwy, wspomagają odporność, leczą stany zapalne i wiele innych dobroci. Polecam swoim znajomym zawsze rozpocząć swoją przygodę z olejkami eterycznymi.
Po przeczytaniu artykułu na pewno wypróbuję olejek eteryczny, zawsze miałam problem z koncentracją i myślę że to rozwiąże mój problem i ułatwi życie
Grejpfrut rządzi. Pięknie wycisza
Do tej pory gdy miałam zły dzień w pracy mogłam sobie po prostu trochę odpuścić, a zdarzało się to dość często przy stresującej i umysłowej pracy, która jest wykonywana w godzinach wieczornych. Koncentracja wtedy spada bardzo, więc będę od teraz się ratować olejkami!
Bardzo się z tym wpisem utożsamiam. Jestem studentką na 3cim roku, problemu z pamięcią, ciągle zmęczenie i bóle głowy to moja codzienność od kilku miesięcy, a tu trzeba pisać pracę licencjacką. Na szczęście teraz już wiem po vlco sięgnąć aby poprawić koncentrację i ogólny stan zdrowia c: dziękuję organic aromas
Bardzo pomocny artykuł nie sądziłam,że olejki i aromaterapia mogą wspomóc w depresji, nerwicy czy bólu. Wcześniej o tym nie słyszałam a też nie słyszy czy nie czyta się aby psychoterapeuci czy psychologowie np zalecali taką metodę a szkoda,bo jest zdrowa i naturalna.
Ps. Polecam olejki z rumianku rzymskiego dla przyszłych mam ,które zmagają się z mdłości -jedyna rzecz jaką mi pomogła.
Świetny artykuł, który fajnie streszcza temat. Ja obecnie używam olejków eterycznych energetyzujacych w roll-on, gdzie w sklad wchodzi m.in olejek pomaranczowy i grejpfrutowy
Potwierdzam zbawienne działanie olejków, bardzo często wykorzystuję olejek ylang-ylang w czasie mojej codziennej medytacji. Nie dość, że bosko pachnie to pomaga mi się wyciszyć i skierować uwagę do wewnątrz.
Budować i polepszać swoją koncentrację można na wiele sposobów, jednak jako student piątego roku śmiało mogę przyznać, że olejki eteryczne przyczyniają się do tego w najprostszy sposób. Warto skorzystać nie tylko przed sesją 🙂
W okresach większego stresu, gdzie miewam problemy ze snem korzystam z olejku lawendowego dodając go do kremu bazowego oraz skrapiając poduszkę. Lepiej zasypiam, a rano wstaję wyspana, co nie zawsze bywało takie oczywiste.
Tak, zgadzam się z tym, że olejki potrafią zdziałać cuda.
Kurczę, teraz zacznę kupować na potęgę olejki eteryczne wymienione w tym artukule! 😀 Wiedziałam tylko, że rozmaryn ma właściwości pomocne w nauce i koncentracji, a tu okazuje się, że nie tylko!
Kiedyś znajoma z Tajlandii przywiozła nam małe pudełeczko, w którym były zioła do wąchania przeznaczone dla osób mających przeziębienie. O matko, miałam te zioła ponad sześć lat, ale je zgubiłam… Niesamowite było ich działanie, które momentalnie dawało ulgę podczas kataru. Potem zaczęłam interesować się tajska receptura olejków eterycznych i ich wpływem na nasze zdrowie i samopoczucie. Podczas pracy stosuje delikatny miks olejku różanego, jaśminowego i cytrynowego. Pracuje mi się doskonale czując orzeźwiajacy zapach.
Kiedyś uwielbiałam stosować rollery z olejkami eterycznymi. Smarowałam nimi skronie i nadgarstki. Wybierałam mieszanki wspierające koncentrację. Ostatnio zaniedbałam ten rytuał, ale ten artykuł zainspirował mnie do powrotu do dobrych nawyków. Olejki pomagały mi się skupić i być bardziej dokładną. Dodawały mocy. Szczególnie zainteresowała mnie mieszanka w składzie olejek eteryczny ylang-ylang, olejek eteryczny neroli i olejek eteryczny z bergamotki, która wspaniale wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Na pewno wypróbuję!
Nie znałem takich właściwości olejków. Do tej pory u nas w domu stosowaliśmy olejki głównie do leczenia przeziębień. Bardzo mnie to zaciekawiło i mam nadzieję, że uda mi się popróbować (nic jednak nie zastąpi dobrego snu). Może to trochę działa tak, że jeśli jakiś zapach szczególnie lubimy, to nasz umysł i organizm go potrzebują. Ja od zawsze uwielbiam bergamotkę, ale chyba zostanę też fanem olejku pomarańczowego od Klaudyny Hebdy, który właśnie przed chwilą poznałem. Zastanawiam się też, jak stosować olejki w czasie dłuższych podróży samochodem? Może OA skonstruuje jakiś dyfuzor do samochodu? Swoją drogą cieszy mnie, że można stworzyć coś nie tylko funkcjonalnego, ale i pięknego.
Adam, już to zrobiliśmy 🙂 sprawdź model Mobile-Mini – to bezprzewodowy dyfuzor idealny do samochodu
No i masz! Chcę je wszystkie teraz sprawdzać i testować ✨ Węch jako zmysł we współczesnym świecie nie jest równoważnie traktowany jak wzrok i słuch, które dominują. A do doświadczania w pełni potrzebujemy odbierać i smakować świat wszystkimi zmysłami 🧡 Węch na prezydenta! Olejki eteryczne na królową! 😄
Dobra koncentracja to istotna rzecz przy aktywności umysłowej czy podczas nauki. Olejek z rozmarynu stawia na nogi lepiej niż espresso. Wspomaga procesy poznawcze i sprawia, że zdecydowanie szybciej można przyswoić i zapamiętać informacje. Jest przyjacielem mojej córki, w okresie sesji studenckich.
U nas w firmie do dyfuzora zawsze dodaję bergamotkę ❤️. Pięknie pachnie i jakieś takie towarzystwo spokojniejsze się wydaje. Nawet szef w lepszym humorze chodzi 😂
Koncentracja to coś czego nie ma wtedy gdy najbardziej jej potrzebujesz 😆 Co najbardziej przeszkadza w nauce do egzaminów? Dokładnie.. oczywiście, że kurz na szafkach w kuchni i brudne okna 😂😂 W takim razie w trakcie następnej sesji spróbuję stanąć do tej nierównej walki razem z olejkami eterycznymi u swego boku 😄 Może wtedy uda mi się kończyć naukę przed wschodem słońca 😆
Oj niestety o braku koncentracji wiem aż za dużo… Pomogła mi w tym depresja z którą się zmagam od pewnego czasu. Nie miałam pojęcia o tym, że olejki zapachowe niwelują stany depresyjne, muszę koniecznie to wypróbować, tym bardziej, że uwielbiam zapach jaśminu. Bardzo przydatny artykuł ❤️.
A dodam taką ciekawostkę, że olejki eteryczne są skuteczniejsze w kwestii zdolności poznawczych od Red Bulla wg tego badania: Schneider, R. (2020) Natural Odor Inhalers (Aromastick®) Outperform Red Bull® for Enhancing Cognitive Vigilance: Results From a Four-Armed, Randomized Controlled Study. Perceptual and Motor Skills
Na koncentrację i wspomagająco w trakcie nauki wspaniale działa również olejek rozmarynowy. Badania na ten temat prowadzono w Japonii. Osoby, które używały olejku rozmarynowego, miały o około 70% lepsze wyniki w zapamiętywaniu.
Kolejny, cudowny przykład wykorzystania olejków eterycznych 🙂 przez wiele lat miałem problemy z koncentracją. Przyczyn było wiele. Od niewłaściwej diety, przez niedobory (w szczególności brak witaminy B12, litu), brak flory jelitowej, po patogeny. Nasze jelita są bardzo ważne, ponieważ są połączone funkcjonalnie z mózgiem. Sporym problemem obecnie jest szeroko rozumiana borelioza (pierwotniaki, bakterie gram ujemne) powodują schorzenia o charakterze kostno stawowym lub neurologicznym. Potrzebna jest tu właściwa terapia. Jednym z jej elementów jest wdychanie dymu żywic (kadzideł) oraz olejków eterycznych. Wspomniane bardzo dobrze przełamują barierę krew/mózg. Wszystkiego dobrego! 🙂