Olejki eteryczne na skaleczenia i otarcia

Olejki eteryczne na otarcia i skaleczenia

Kiedy masz skaleczenia i otarcia, nie tylko musisz radzić sobie z nieprzyjemnym bólem, ale również zabezpieczyć otwarte rany narażone na infekcję. Miejscowe stosowanie olejków eterycznych jest świetnym sposobem zapobiegania infekcjom a jednocześnie wspomaga gojenie ran.  Olejki eteryczne oferują różnorodne właściwości lecznicze, które mogą zapewnić szybkie i skuteczne leczenie skaleczeń i otarć. Oto jak używać olejki eteryczne do leczenia ran:

Jak miejscowo nakładać olejki eteryczne na rany

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leczenia w domu upewnij się, czy rana nie wymaga założenia szwów lub innej profesjonalnej pomocy medycznej. Jeśli nie potrzebujesz lekarza, możesz użyć naturalnego domowego środka w postaci olejków eterycznych, aby leczyć skaleczenia i otarcia. Zacznij od oczyszczenia miejsca rany wodą i łagodnym mydłem. Możesz również nałożyć trochę nadtlenku wodoru czyli wody utlenionej, aby usunąć cały brud i ciała obce. Następnie delikatnie osusz ranę czystym ręcznikiem. W zależności od rodzaju olejku, który wybierzesz, dodaj 1-2 krople olejku bezpośrednio na ranę lub dodaj 1-2 krople do leczniczej bazy nośnej, takiej jak aloes lub olej kokosowy. Jeśli to możliwe, delikatnie wmasuj olejki eteryczne w to miejsce za pomocą czystego ręcznika. Następnie owiń ranę bandażem. Pamiętaj, aby dwa razy dziennie wymieniać bandaż i ponownie nakładać olejki eteryczne aż do całkowitego wygojenia rany.

Olejki eteryczne w apteczce pierwszej pomocy

Istnieje pięć olejków eterycznych, które należy przechowywać w każdym domu lub apteczce pierwszej pomocy. Rodzaj rany, czy to skaleczenie, czy otarcie, określi, jakiego rodzaju olejku należy użyć. Oto pięć leczniczych olejków eterycznych i sposób ich stosowania:
  1. Olejek lawendowy – Lawenda jest dobra na głębokie skaleczenia lub rany. Lawenda ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, które pomagają chronić twoją ranę przed drobnoustrojami powodującymi infekcje. Olejek eteryczny z lawendy działa również przeciwzapalnie i przeciwbólowo, co może pomóc zmniejszyć ból spowodowany skaleczeniem. Olejek lawendowy wspomaga również wzrost komórek i może stymulować szybsze gojenie. Kolejną wielką zaletą stosowania olejku lawendowego do gojenia głębokich ran jest to, że zmniejsza widoczność blizn.
  2. Olejek z rozmarynu – Rozmaryn ma wiele takich samych właściwości leczniczych jak lawenda. Olejek rozmarynowy jest również świetny w przypadku urazów, gdzie pojawiają się siniaki ponieważ pomaga zmniejszyć ból mięśni i wspomaga krążenie. Zarówno olejki eteryczne z rozmarynu, jak i lawendy można nakładać bezpośrednio na skórę bez olejku nośnikowego.
  3. Olejek eteryczny z mirry – Olejek eteryczny z mirry może pomóc w skaleczeniach i otarciach na dwa sposoby. Po pierwsze, jest środkiem antyseptycznym, więc może pomóc oczyścić obszar i zapobiec infekcji. Po drugie, uszczelnia ranę, aby przyspieszyć gojenie i blokować wszelkie drobnoustroje, które mogą powodować uszkodzenia. Zaleca się stosowanie mirry z olejem nośnikowym.
  4. Olejek eteryczny z kocanki – Helichrysum to również doskonały olejek eteryczny do leczenia skaleczeń. Działa przeciwzapalnie i wspomaga zdrowie układu nerwowego, przez co zmniejsza odczuwany ból. Helichrysum pomaga również zatrzymać krwawienie i wspomaga regenerację komórek. Helichrysum to wspaniały olejek eteryczny do stosowania na początkowych etapach leczenia rany. Zaleca się stosowanie helichrysum z nośnikiem.
  5. Olejek eteryczny z geranium różanego – Olejek eteryczny z geranium różanego ma właściwości antybakteryjne i wspomaga układ odpornościowy, więc może pomóc w zapobieganiu infekcjom. Jest również silnym środkiem zabliźniającym, który wspomaga przepływ krwi tuż pod skórą, przyspieszając proces gojenia. Podobnie jak Helichrysum, geranium różane może również pomóc zatrzymać przepływ krwi, więc jest również świetny do stosowania na początku kontuzji. Zaleca się stosowanie olejku z olejem nośnikowym.

Znaczenie czystych olejków eterycznych

Te pięć olejków skutecznie pomaga w leczeniu skaleczeń i otarć; jednak musisz się upewnić, że gdy używasz olejków eterycznych ze względu na ich właściwości lecznicze, używasz 100% czystego oleju pozyskiwanego z roślin. Niektóre olejki eteryczne to po prostu olejki perfumeryjne, które zawierają mieszankę syntetycznych chemikaliów i olejków nośnikowych. Nie zapewniają one żadnych rzeczywistych właściwości leczniczych i mogą podrażniać skórę, gdy są stosowane miejscowo. Dlatego upewnij się, że budując zestaw pierwszej pomocy z olejkami eterycznymi, używasz prawdziwych olejków eterycznych, takich jak te, które można znaleźć w w ofercie Organic Aromas. Nasze olejki są wykonane w 100% z naturalnych, organicznych źródeł roślinnych i zapewniają pełne korzyści lecznicze w przypadku skaleczeń i otarć. Sprawdź nasz szeroki wybór olejków eterycznych i przekonaj się, jak imponujące właściwości lecznicze mają olejki eteryczne.

2 thoughts on “Olejki eteryczne na skaleczenia i otarcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *