Olejki eteryczne a zwierzęta

olejki eteryczne a zwierzęta

Czy olejki eteryczne mają wpływ na zwierzęta? Wiemy, że wiele kwiatów domowych to trucizna dla kota. Mamy świadomość, że nie wszystko co zjadamy, jest bezpieczne dla naszego psa. A olejki eteryczne? To przecież produkty w pełni naturalne, ale czy nie wywołają negatywnej reakcji u naszych pupili? Uspokajamy – aromaterapia może być równie korzystna dla czworonogów, jak dla nas samych. Trzeba jednak wiedzieć jak z niej korzystać. Jeśli niepokoisz się stosowaniem olejków eterycznych w domu, w którym są zwierzęta, lub ciekawią Cię korzyści, wynikające z używania olejków u czworonogów – ten przewodnik powinien rozwiać Twoje wątpliwości.

Olejki eteryczne szkodliwe dla zwierząt

Każdy zwierzak jest inny i może inaczej zareagować na olejki eteryczne. Jednak jeśli w domu jest zwierze, należy być bardzo uważnym, stosując te konkretne olejki. 

Koty są szczególnie wrażliwe na olejki eteryczne zawierające związki polifenolowe – zakłócają one procesy detoksykacji wątroby. Zatem jeśli masz kota, zachowaj szczególną ostrożność przy olejkach eterycznych, takich jak cynamon, drzewo herbaciane, tymianek, brzoza, goździk i oregano.

Istnieją również olejki eteryczne, których nie należy stosować u psów lub w ich pobliżu – są to m.in. anyż, goździk, czosnek, chrzan, jałowiec, tymianek, goździkowiec i krwawnik pospolity. Te olejki mogą wywołać szereg problemów: od alergii i wrażliwości skóry po ingerencję w różne naturalne procesy zachodzące w organizmie psa. 

Używając któregokolwiek z wymienionych powyżej olejków dla poprawy własnego zdrowia, pamiętaj o bezpieczeństwie swoich zwierząt. W okresie leczenia dyfuzor trzymaj poza pomieszczeniem, w którym zwykle przebywa pies lub kot. Jeśli natomiast stosujesz olejki eteryczne w punktach pulsacyjnych, nona nadgarstku, zachowaj ostrożność podczas głaskania pupila.

Olejki eteryczne idealne dla zwierząt

Istnieją olejki eteryczne, które mogą szkodzić zwierzętom. Na szczęście jest zdecydowanie więcej takich, które można wykorzystać, aby im pomóc. Oto kilka olejków, których możesz bezpiecznie używać w pobliżu czworonożnego towarzysza.

Drzewo cedrowe – pomaga odstraszać szkodniki oraz zapewnia zdrową skórę i sierść

Mirra – może pomóc w walce z alergiam oraz zapewnia zdrową skórę i sierść

Szałwia muszkatołowa Uspokaja nerwowość i nadpobudliwość

Mięta pieprzowa – łagodzi ból związany z zapaleniem stawów i dysplazją stawów biodrowych; odstrasza szkodniki

Nasiona marchwi: stosowana miejscowo, wspomaga leczenie suchej skóry

Imbir: łagodzi ból związany z zapaleniem stawów, dysplazją stawu biodrowego  oraz wspomaga trawienie

Kocanka: Stosowana miejscowo może pomóc w łagodzeniu bólu i problemach skórnych

Bazylia : jest świetnym odświeżaczem powietrza, ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe

To tylko niektóre ze wspaniałych olejków eterycznych, których możesz bezpiecznie użyć, mając w domu pas lub kota 

Bezpieczne stosowanie olejków eterycznych 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na aromaterapię dla swojego zwierzęcia, czy tylko dla siebie, ważne jest świadome korzystanie z olejków. Wiemy wszyscy, że zwierzęta mają silniejszy węch niż ludzie i są mniejsze od nas. Mimo tego największym błędem, jaki popełniają ich właściciele, jest używanie zbyt dużej ilości olejku. Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie tego błędu jest użycie wysokiej jakości, szklanego dyfuzora do aromaterapii, co pozwala kontrolować ilość wydzielanego olejku. Wysokiej jakości dyfuzor olejków eterycznych, taki jak piękne nebulizatory firmy Organic Aromas, pomoże rozprowadzić idealną ilość olejku eterycznego w powietrzu. Dzięki temu ani Ty, ani Twoje zwierzęta nie będziecie przytłoczeni zapachem.

Używaj olejków eterycznych dobrej jakości

Innym ważnym aspektem bezpiecznego używania olejków eterycznych jest stosowanie wyłącznie wysokiej jakości olejków o jakości terapeutycznej. Inne, gorszej jakości olejki, zawierają dodatki lub są rozcieńczane olejami nośnikowymi, a te mogą wywoływać nadwrażliwość u zwierząt. Możesz także trafić na mieszanki olejków. Takie produkty skomponowane są często z innych składników botanicznych lub tzw. absolutów, które potencjalnie zawierają rozpuszczalniki i mogą być niezdrowe dla Ciebie i Twoich zwierząt. Dlatego upewnij się, że dokładasz należytej staranności i wybierasz olejki o najlepszej jakości, takie jak organiczne olejki eteryczne o jakości terapeutycznej Organic Aromas.

Dbaj o bezpieczeństwo swojego pupila 

1. Jeśli nie masz rozległej wiedzy na temat olejków, zanim zaczniesz je stosować u zwierząt, zalecamy konsultacje z odpowiednio przeszkolonym lekarzem weterynarii, który udzieli porady na temat właściwego stosowania olejków, w oparciu o gatunek, wiek, wielkość i historię zdrowotną zwierzęcia.

2. Badania pokazują, że olejki eteryczne mogą być bezpieczne i skuteczne dla psów i kotów, ale tylko wtedy, gdy są mocno rozcieńczone i stosowane w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie. 

3. Nigdy nie używaj nierozcieńczonego olejku eterycznego. Nigdy nie nakładaj olejku bezpośrednio na zwierzę.

Wiele osób stosujących aromaterapię martwi się wpływem olejków eterycznych na zwierzęta. Jeśli używasz odpowiednich olejków eterycznych, aromaterapia jest dla nich całkowicie bezpieczna. Upewnij się jednak, że wprowadzasz olejki do swojego domu w odpowiedzialny sposób. Używaj wysokiej jakości dyfuzora oraz wyłącznie terapeutycznych olejków eterycznych najwyższej jakości. I przede  wszystkim  – obserwuj uważnie swoje zwierzęta, aby nie przeoczyć żadnej reakcji. Każde zwierzę jest inne, więc olejek eteryczny, który może przynieść korzyści jednemu czworonogowi, u innego może wywołać całkiem odwrotną reakcję. 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, może przeczytasz również o tym, dlaczego warto używać szklanego dyfuzora nebulizującego zamiast urządzenia ultradźwiękowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *