Letnie miesiące to czas relaksu na świeżym powietrzu – okres, w którym korzystając z pięknej pogody, staramy się spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz. Co zrobić aby irytujące, a czasami nawet niebezpieczne owady, nie zakłóciły nam odpoczynku?
Na aktywność komarów wpływa kombinacja zapachu, światła, ciepła, a nawet wilgotnoś powietrza. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na ukąszenia komarów niż inni. Jeśli więc zamierzasz spędzić czas na zewnątrz, ważne jest, abyś miał odpowiednią ochronę.
Chemiczne repelenty na bazie DEET
Wiele komercyjnych środków odstraszających owady zawiera szkodliwe składniki, które mogą powodować zarówno problemy zdrowotne, jak i środowiskowe. DEET jest jednym z bardziej powszechnych składników aktywnych znajdujących się w większości komercyjnych środków odstraszających owady. Podczas gdy niektórzy uważają go za bezpieczny do stosowania na skórze, my proponujemy Ci bardziej naturalne alternatywy, które są bezpieczne, skuteczne i nie narażają na jakichkolwiek skutki uboczne.
Naturalny repelent możesz łatwo przygotować w domy wykorzystując olejki eteryczne, które posiadasz.
Poniżej kilka naszych sprawdzonych propozycji.
Cytryna i eukaliptus
Napewno ją znasz. To najczęściej spotykana kombinacja olejków. Komary nienawidzą zapachu cytryny i innych cytrusowych aromatów. Zauważ, że to zapach, który pojawią się w każdym produkcie odstraszających owady: świecach, sprayach itd. Wykorzystaj swój cytrynowy olejek eteryczny w walce z owadami. Równie pomocny okaże się eukaliptus. Przed nim uciekają nawet kleszcze. Cytryna i eukaliptus to skuteczny duet, który warto stosować nawet w domu w celu ochrony przed owadami.
Lawenda
Olejek lawendowy jest bardzo dobrym środkiem odstraszającym owady. To jeden z najbardziej intensywnych olejków eterycznych. Jej zapach skutecznie odstrasza nie tylko komary, ale również pająki, muchy, meszki czy mrówki.
Postaw kilka donic z lawendą na swoim balkonie czy tarasie – ta mało wymagająca roślina odstraszy komary i będzie piękną ozdobą lub ….. zakrop kilka kropli olejku lawendowego do dyfuzora!
Możesz również przygotować specjalny spray do ciała: do hydrolatu oczarowego zwanego “złotem indian” dodaj kilka kropli olejku eterycznego z cytryny i lawendy.
Nie bój się rozpylać spray na ciało – to bezpieczna mieszanka. Pamiętaj, że lawenda pięknie łagodzi stany zapalne skóry, skaleczenia i zadrapania.
Citronella
Olejek z citronelli to jeden z najbardziej powszechnych i skutecznych sposobów na naturalne odstraszanie owadów. Jest to również składnik, który można znaleźć w wielu tradycyjnych repelentach. Uważa się, że jest równie skuteczny jak DEET i może chronić przed insektami osobę przebywającą na dworze do dwóch godzin. Dyfuzuj olejek z citronelli w szklanym dyfuzorze, koniecznie dodawaj go do swojej mieszanki odstraszającej owady. Citronelle pokochasz nie tylko za skuteczność w odstraszaniu owadów, to naprawdę przyjemny, relaksujący zapach.
Drzewo herbaciane
Olejek z drzewa herbacianego jest znany ze swoich antyseptycznych, przeciwzapalnych i antybakteryjnych właściwości. Testowany, okazał się być skuteczny w odstraszaniu insektów takich jak: komary, muszki, meszki itd. Chroni nas przed ugryzieniami, ale również łagodzi miejsca ukąszeń i rozdrapania.
Geranium różane
Olejek z róży geranium to kolejny składnik znajdujący się w wielu repelentach. Wszystko za sprawą geraniolu – organicznego środka chemicznego o udowodnionym działaniu owadobójczym i odstraszającym owady. Geranium różane nie tylko skutecznie ochroni Cię przed insektami ale również zapewni piękny zapach. Przecież olejek jest składnikiem wielu kompozycji perfum. Uważaj, olejek jest bardzo silny, stosuj go z rozwagą. Dyfuzuj kilka kropli olejku z dyfuzorze lub rozcieńczaj w oleju bazowym stosując miejscowo na skórę.
Czas na przygotowanie repelentu:
Co potrzebujesz?
- 30 kropli olejku eterycznego z róży geranium (to bardzo istotny składnik – nie pomijaj go)
- 30 kropli olejku eterycznego citronella (to bardzo istotny składnik – nie pomijaj go)
- 10 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa
- 10 kropli olejku z cytryny
- 20 kropli olejku lawendowego
- 10 kropli olejku z rozmarynu
- 50ml alkoholu np. wódki
- 50 ml octu np jabłkowego
- 100 ml hydrolatu oczarowego
Połącz olejki eteryczne w szklanej butelce z rozpylaczem, a następnie dodaj alkohol i dobrze wstrząśnij mieszanką. Dodaj ocet oraz hydrolat oczarowy i ponownie wstrząśnij.
Wstrząsaj mieszanką za każdym razem, gdy będziesz używać sprayu, ponieważ oleje zaczną naturalnie się oddzielać.
Pamiętaj, aby spryskiwać się sprayem co około 2 godziny.
Jeśli nie spray, to może bardzo eteryczny balsam?
Dodaj do swojego bezzapachowego balsamu do ciała czy kremu ok. 6 kropli jednego lub kilku olejków eterycznych posmaruj odsłonięte części ciała.
Naszym sprawdzonym “must have” antykomarowych mieszanek jest geranium różane i citronella. Lawendę dodajemy do mieszanki z przyzwyczajenia gdyż uwielbiamy jej zapach 🙂
A co jeśli komar ugryzie? Przeczytaj o tym, które olejki eteryczne przyniosą ukojenie i złagodzą ból.
Nie znałam tego składu repelentu, bardzo chętnie przetestuje. Dziękuje za takie przydatne treści. Komary w ciepłe letnie wieczory są prawdziwą zmorą.
Dziękuje za ten artykuł! Bardzo nie lubię sklepowych specyfików na komary :/, lepią się, są duszące i brzydko pachną. Skutecznie odczarowują u mnie beztroski wakacyjny klimat :/. No, ale męczące komary są w tym rownie skuteczne. Dlatego najlepsza opcja są naturalne specyfiki, to naprawdę komfortowa i zdrowa opcja w walce z tymi uciążliwymi stworzeniami.
Ciekawe spostrzeżenia 🙂 do tej pory z tych wymienionych w artykule używałam np olejku herbacianego na drobne zmiany skórne, bo faktycznie ma właściwości antybakteryjne i dość szybko pomagał. Przepis do wypróbowania!
Bardzo ciekawy artykuł . Wiedzę z niego z pewnością zastosuje w praktyce.
Cenny przepis! Dziękuję 🙂 Ja do tej pory używałam mieszanki olejku eukaliptusowego, lawendowego i z drzewka herbacianego. Kilka kropli lawendowego z żelem aloesowym fajnie łagodzi swędzenie po ugryzieniu komara.
Oj, cytronella rzeczywiście działa, ale używałam jej tak dużo, ze już mi trudno wytrzymać jej zapach. Faktycznie pomysł na mieszankę brzmi dobrze:)
Mieszanka odstraszająca to jedno na pewno warto spróbować ja dołożyłabym jeszcze olejek rumiankowy w przypadku gdyby komar ukąsił.
Bardzo interesujący i przydatny artykuł. Jestem zwolenniczką naturalnych sposobów. W ogóle życie , zgodnie z naturą daje nam moc . Nie wiedziałam, że hydrolot z oczaru wirginijskiego nazywany jest “złotem Indian”. Człowiek się uczy całe życie a przecież używam oczaru -pięknie łagodzi różnego rodzaju wykwity skórne i podrażnienia. W te wakacje pobawię się i zostanę chemikiem :)Zrobię swój pierwszy raz w życiu repelen z waszego przepisu ;)))
Citronella naprawdę działa na komary! Ja mieszam z samą wodą, wlewam do butelki ze sprayem, potrząsam przed użyciem, żeby woda z olejkiem się przemieszały. Takie psikanie ciała jest dodatkowo wspaniałą ulgą w trakcie upałów. Dwie pieczenie na jednym ogniu – komary nie męczą i można się do woli chłodzić. Uwielbiam. W tym roku chcę przetestować citronellę rozpylaną mobilnym dyfuzorem na moim balkonie – myślę, że komary się nie zbliżą ❤️
Do tej pory zawsze stosowalam to co mozna znalezc w drogerii. Wspanialy artykul, szkoda, ze ta wiedza nadal jest malo powszechna
Bardzo przydatna receptura! Szczególnie dla mnie – osoby, którą owady szczerze kochają. Komary i kleszcze to standard. Wiadomo, ze czasem konsekwencje ugryzienia mogą być poważne, więc lepiej zapobiegać niż leczyć.
Wow. Zawsze myślałam, że na owady to tylko Citronella, a tu się okazuje, że wybór mamy ogromny 🙂 Dziękuję za otwarcie oczu, a przepis przetestuję jako prezent dla mojej mamy, którą komary bardzo kochają, podczas gdy ją samą uczulają.
Na szczęście większość tych olejków pięknie pachnie. No może poza wyjątkiem drzewa herbacianego, którego zapach zniosę tylko do sprzątania i jako płyn do płukania tkanin. Geranium za to wygrywa 🙂 Nie tylko jako olejek, ale roślina, zarówno do trzymania na parapecie jak i w ogródku. Intensywny zapach rośliny można poczuć po pocieraniu dłońmi listków rośliny.
repelent na ten sezon gotowy do użytku ! Mieszkamy blisko lasu, więc jest non- stop w użytku. Miałam dotychczas pod ręką trawę cytrynowa (citronella), sprawdzoną i skuteczną na komary, ale mieszanka ma zdecydowanie lepszy zapach niż sama citronella.