Jak zrobić naturalną pomadkę do ust przy użyciu olejków eterycznych?
Jeśli używasz zwykłego balsamu do ust z drogerii, to najprawdopodobniej nie czytasz jego składu i nie wiesz jakie zawiera składniki.Typowe pomadki powstają przy użyciu syntetycznych związków, które są często toksyczne dla organizmu. Dlatego proponujemy Ci domową metodę przygotowania naturalnej pomadki, z bezpiecznych i naturalnych składników. Będziesz mieć pewność, jaki jest jej pełny skład.
Zanim podamy przepis na odżywczy, naturalny balsam do ust, poznaj składniki, które mogą znajdować się w sklepowym kosmetyku. Dowiedz się jaki mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie. Nigdy nie kupuj kosmetyków, które je zawierają.
Składniki balsamu do ust, których należy unikać
Parabeny
Powszechnie stosowane w kosmetyce jako konserwanty, parabeny to toksyczne związki, które w organizmie imitują estrogeny. Parabeny przyczyniają się do braku równowagi hormonalnej w naszym ciele. Ponadto stwierdzono, że parabeny znajdują się w guzach nowotworowych np. w raku piersi. Unikanie produktów, w których składzie są parabeny, to rozsądna decyzja i sposób na zachowanie zdrowia.
Pochodne ropy naftowej
Badania sugerują, że pochodne ropy naftowej w kosmetykach są czynnikiem rakotwórczym. To toksyczne składniki, który zatykają pory, nie nawilżają i w żaden sposób nie odżywiają skóry. Dlatego szukaj składników, które są bezpieczne i oddziaływują korzystnie na skórę.
Sztuczny zapach
Sztuczne zapachy, co łatwo sobie wyobrazić, są wykonane ze środków chemicznych. Wiele składników jest właściwie nieznanych, ponieważ stanowiąc tajemnicę handlową, informacje o nich nie muszą być ujawniane. Do ich produkcji wykorzystuje się wspomniane już petrochemikalia. Zapachy te mogą powodować alergie, zaburzenia równowagi hormonalnej czy choroby, w tym nowotworowe. Niektóre sztuczne zapachy zostały powiązane z uszkodzeniem nasienia u mężczyzn. Dlatego najlepszą alternatywą dla sztucznych aromatów są czyste, naturalne olejki eteryczne.
Sztuczne barwniki
Podobnie jak syntetyczne zapachy, również sztuczne barwniki powodują reakcje alergiczne, a nawet nadpobudliwość u dzieci. Zostały również powiązane z guzami nowotworowymi.
Lanolina
Wiele osób postrzega lanolinę jako bezpieczny naturalny składnik, który można stosować na skórę. Należy jednak pamiętać, że tylko lanolina organiczna jest bezpieczna.
Lanolina to woskowy związek, znajdujący się na owczej skórze, który pomaga utrzymać zwierzęciu ciepło i odpowiednią wilgotność. Pestycydy i inne chemikalia, nakładane na sierść w celu zabicia wszy, kleszczy i innych pasożytów, sprawiają, że stosowanie lanoliny może stać się niebezpieczne. Nigdy nie można być całkowicie pewnym, z jakiego źródła pochodzi lanolina w danym kosmetyku.
Najlepsze składniki pomadek do ust
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne to jedne z najlepszych składników balsamu do ust. Odżywiają skórę i wspierają nas w wielu problemach, jak na przykład spierzchnięte usta. Mają naturalny zapach i może samodzielnie wybrać ten, który w danym momencie najbardziej Ci odpowiada. Lista olejków do stosowania w balsamach jest długa, zaczynając od lawendy i mięty pieprzowej aż po różę geranium. Olejki stosowane zgodnie ze wskazaniami są całkowicie bezpieczne.
Olej kokosowy
To nasz ulubiony olej nośnikowy do mieszania z olejkami eterycznymi. To zdrowy, jadalny olej pełen właściwości terapeutycznych dla ciała i włosów. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Przede wszystkim jednak skutecznie nawilży skórę ust. Jeśli olejek kokosowy jest Ci nie w smak – olejki jojoba, arganowy i migdałowy to także doskonałe nośniki do przygotowania pomadek.
Masło kakaowe
Masło kakaowe to tłuszcz pozyskiwany z ziaren kakaowych. Ma silne działanie nawilżające, które poprawia stan skóry i ust. Ze względu na swój cudowny aromat i doskonałe właściwości lecznicze jest częstym dodatkiem do naturalnych kosmetyków i balsamów do ust.
Wosk
Wosk pszczeli ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Sprawdzi się doskonale, gdy potrzeba ratunku i gojenia spierzchniętych ust. Dzięki swoim właściwościom utrzymuje wilgoć, ale nie zatyka porów.
Najlepsze olejki eteryczne do naturalnego balsamu do ust
Wybór odpowiednich olejków jest kluczem do stworzenia ulubionego balsamu do ust, dlatego dobierz olejek do swoich upodobań. Lawenda ma wspaniały aromat i jest świetna dla skóry. Jeśli potrzebujesz chłodzącej pomadki, rozważ użycie mięty pieprzowej. A może róża geranium, kadzidło, rozmaryn czy dzika pomarańcza?Pamiętaj jednak – po nałożeniu olejku cytrusowego na usta unikaj słońca, ponieważ olejki te mają właściwości fototoksyczne.
Domowy balsam do ust z olejkami eterycznymi
Teraz, gdy już znasz najlepsze naturalne składniki możesz stworzyć swoją ulubioną pomadkę.
Baw się zapachami.
Oto przykład prostego przepisu;
Będziesz potrzebować:
1 łyżkę wosku pszczelego
3 łyżki oleju kokosowego lub jojoba
2 krople olejku lawendowego
2 krople olejku miętowego
2 krople olejku rozmarynowego
10 pojemniczków na balsam do ust
W kąpieli wodnej, na wolnym ogniu roztop wosk pszczeli i wymieszaj razem z olejem kokosowym. Zdejmij z ognia i dodaj olejki eteryczne. Ostrożnie wlej mieszankę do pojemniczków, pozwól jej ostygnąć, stężeć i gotowe!
Możesz wymieniać olejki eteryczne i oleje nośnikowe tak, aby dostosować balsam do swoich potrzeb. Jeśli masz uczulenie na wosk pszczeli lub wolisz coś wegańskiego – rozważ użycie roślinnego wosku candelilla.
Olejów nośnikowych jest także wiele. Oprócz tych wspomnianych, możesz użyć oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego, oleju tamanu, oleju z awokado, rycynowego lub z nasion konopi.
Z maseł o stałej konsystencji użyj masła shea, kakaowego, kokum albo z mango. Możesz również dodać trochę suszonych ziół – najlepsze będą rumianek, płatki róż czy kwiaty mniszka lekarskiego.
Dbaj o siebie – naturalnie 🙂
Już wiesz jak zadbać o swoje usta a zastanawiałeś się jak olejki eteryczne mogą pomóc Ci w pracy i nauce?
Super! Jeszcze o takim czymś nie słyszałam ale chyba spróbuję dziekuje za przepis!
Bardzo fajny przepis, uważam że warto spróbować, szczególnie dla osób, które mają problemy alergiczne na substancję zawarte w tradycyjnych pomadkach. Idealne na jesień i suche powietrze w pomieszczeniach.
Świetny pomysł! Powoli i stopniowo przerzucam się na naturalne składniki w rzeczach codziennego użytku. Pomadka przy gryzieniu ust podczas stresu, to must have! Wypróbuje na pewno!
Wow, dziękujemy za ten przepis! Ta pomadka to jakieś mistrzostwo!! Wszystkie sklepowe się przy niej chowają!
Świetna alternatywa balsamów ochronnych na usta z drogerii i ratunek dla naszego brzucha 😉statystyczna kobieta w ciągu swojego życia zjada 3.7 kg szminki ) wiec lepiej nałożyć na usta balsam zrobiony z naturalnych składników- i ten obłędny zapach masła kakowego 😉
Lanoliny używałem do piany do golenia, ale jako pomadka też się sprawdzi.
robię na bazie wosku pszczelego, polecam 🙂
Uwielbiam wosk pszczeli w skladzie pomadek. Działają zbawiennie na moje usta 🙂
Taki naturalny balsam nadaje się nie tylko do nawilżania i ochrony ust. Zmiękcza, ochrania oraz odżywia również takie miejsca jak skórki wokół paznokci, drobne podrażnienia na ciele czy skrzydełka nosa zimą. Do podanego przepisu chętnie dodałabym również olejek rycynowy – dzięki czemu dodatkowo będzie produktem odżywiającym rzęsy i brwi!
Nigdy nie robiłam samodzielnie pomadki, ale muszę spróbować 🙂
jeszcze nie znalazlam swojej ulubionej pomadki. zawsze cos mi nie pasowalo. moze to znak, zeby zrobic to samej 🙂
Naturalne pomadki zrobione na bazie naturalnych składników, jak masła oleje , olejki eteryczne, można wzbogacić i nadać kolor naszym super naturalnym produktom, poprzez sproszkowane warzywo lub kwiat.
Ten przepis mnie przekonuje! Wosk i naturalne aromaty to podstawa zdrowej pielęgnacji, zwłaszcza w sezonie jesiennym.
Nigdy nie próbowałam zrobić sama balsamu do ust, ale wasz przepis mnie motywuje do tego. Nie cierpię napiętych i suchych ust, dobry balsam to mój must have!
Dopiero po tym artykule uświadomiłam sobie,że faktycznie nie czytam składu pomadek do ust. Robię to przy wielu innych produktach ale nie przy kosmetykach do ust. Być może że względu na to ,że te produkty są zazwyczaj małego gabaryty a literki sa malutkie. Nie sądziłam również,że w pomadka może być tyle niekorzystnych składników w tym rakotwórczych. Na pewno spróbuję zrobić balsam sama według przepisu zamieszczonego w artykule, aprzy każdym kolejnym zakupie na pewno będę czytać skład produktu
Bardzo pożyteczny artykuł ponieważ bardzo długo szukałam dobry przepis na naturalny balsam do ust, ponieważ nawet gdy w drogeryjnych pomadkach pisze że jest naturalny skład to nigdy tak naprawdę nie wiem co tam się znajduje, a robiąc go własnymi rękami znam cały skład i wiem że nie pogorszy to stan moich ust.
Nie sądziłam że można zrobić własną pomadkę! Znalezienie dobrej pomadki nawet w aptece graniczy dla mnie z cudem, nic nie jest wystarczająco nawilżające. Muszę przetestować ten sposób
Bezpieczny przepis. Grunt by pomadka nie robiła na ustach efektu wosku
Po przeczytaniu tego wpisu czuję się zmotywowana do stworzenia własnej pomadki c: to prawda że w drogeriach wszystko jest chemiczne i powinniśmy zwracać większą uwagę na to co kupujemy żeby się przypadkiem nie zatruć. A tak się składa że mam w domu pusty pojemniczek po starej pomadce.. c:
Chętnie kupię taką pomadkę, tak samo balsam do ciala 🙂 z robieniem samemu w domu to u mnie mało możliwe ze wzgledu na czas. Ale jest sporo pasjonatów i osób które sie zajmują takim naturalnym tworzeniem, dlatego to super pomysl 🙂
Przyznaję, że jeszcze nigdy nie robiłam samodzielnie pomadki, ale ten artykuł mnie zachęcił, zwłaszcza, że moje usta mocno odczuwają zmiany temperatury i cały sezon jesienno-zimowy mierzę się z popękanymi ustami i suchą skórą wokół. Spróbuję!
Robienie czegoś domowym sposobem to zawsze świetny pomysł! Satysfakcja i pozytywny efekt są niemalże gwarantowane, a łącząc to ze składnikami wysokiej jakości możemy być pewni korzyści płynących z dobrodziejstw natury bez żadnych sztucznych składników, barwników i innych szkodliwych rzeczy.
Składniki już są 🙂 Działamy i razem z córkami robimy pomadki. Wos pszczeli na jesienno-zimowe usta moich dzieci idealnie się sprawdzi.
O jaaa. Muszę kiedyś spróbować. Nigdy nie słyszałam o czymś takim. Kocham naturalne kosmetyki.
Wow, nie pomyślałam o tym, żeby samej zrobić błyszczyk czy pomadkę ochronną do ust… Atyle ich zużywam. Chyba zostawię sobie jeden pusty pojemniczek i sama go uzupełnię. Dzięki za inspirację!
W naszym przypadku niezawodny okazał się olejek różany oraz lawendowy w połączeniu z miodem faceliowym! Nie ma lepszej ulgi dla zmarzniętych i wysuszonych ust. Zapach róży i smak miodu są obłędnym połączeniem.
Jestem pod wrażeniem pomysłu. Do tej pory samodzielnie wykonywałam jedynie balsamy do demakijażu na bazie olejów, maseł i olejków. Taka pomadka to byłby hit w mojej pielęgnacji, i na pewno się skuszę. Nie mają parabenów, sztucznych zapachów, lanoliny (pewnie wiele osób myślało, że jest zdrowa), pochodnych ropy naftowej czy nienaturalnych barwników. A w tym przepisie same dobroci. Pomysł pierwsza klasa!
Sam tego ani nie zrobię, ani nie użyję, ale mam nadzieję, że jak najwięcej osób skorzysta z tego przepisu i nie będzie się podtruwać produktami sklepowymi. Samo czytanie o tych składnikach wprowadza mnie w jakiś lepszy nastrój i sprawia, że nie przestaję zachwycać się cudownością natury…
ARCYMEGA-SUPER-CZADOWY pomysł! No jestem totalnie kupiona 😻 Syntetyczne zapachy to zmora i upiór w szafie 🙀 Do zapisania! Do wykorzystania!
Od lat zmagam się z problemem suchych i spierzchniętych ust. Balsamy, które kupowałam, bądź dostawałam w prezencie po kilku użyciach okazywały się bezskuteczne i lądowały w koszu. Czas wziąć sprawy w swoje ręce i wykorzystać przepis, aby w domowym zaciszu stworzyć ukojenie dla moich ust.
Rewelacja!! Zrobiłam z tego co miałam w domu tzn olej kokosowy+olejek z lawendy przywieziony z Chorwacji. Pachniało tak pięknie, że wysmarowałam się calusieńka 😂
Muszę powiedzieć, że tak:
-Wasz pomysł 12/10 😍
– Moja motywacja do robienia kosmetyków samodzielnie 2/10 😆
Aczkolwiek po ostatnim zakupie pomadki z kokosem, której powierzchnia przypomina pumeks to może jednak ja i moje lenistwo weźmiemy się do roboty 😂
P. S (info dla przyszłych producentów pomadek) wiórki kokosowe w pomadce to nie do końca dobry pomysł 😂 Nie dziękujcie 😁😆
Świetny przepis, sama robię podobną w domu i u mnie jest to maść do wszystkiego nie tylko do ust. Świetnie sprawdza się też u moich dzieci, tylko wcześniej należy przetestować niewielką ilość czy dziecko nie jest uczulone! Wszelkie liszaje schodzą Polecam.
Moim odwiecznym problemem są popękane usta. Nienawidzę tego uczucia i wyglądu moich ust. Ze stresu też często je przygryzam… Przetestowałam chyba większość pomadek drogeryjnych, które nie do końca zdały egzamin dlatego po przeczytaniu tego artykułu lecę dziś po składniki żeby zrobić własną pomadkę. W końcu pożegnam się z nagannym wyglądem swoich ust 😍
O proszę, nie znałem ciemnej strony lanoliny… Przepis pierwsza klasa 🙂
Fantastyczny pomysł. Koniecznie muszę stworzyć dla siebie taką pomadkę, zwłaszcza teraz moje usta często potrzebująratunku
Fantastyczny przykład wykorzystania naturalnych składników i olejków eterycznych 🙂 Odczułem i wiem z opinii bliskich, że dobrze dobrane i wykonane kosmetyki naturalne nie tylko pielęgnują ciało, ale też leczą i cofają oznaki starzenia. Zwracam tu uwagę na właściwie dobrane. Każdy z nas jest indywidualnością, może potrzebować różnych substancji (energii) w celu zrównoważenia. Dodatkowo nasza skóra pełni podobną funkcję jak płuca. Pokazuje stan wewnętrzny naszego organizmu. Można z niej odczytać dysfunkcje organów, niedobory substancji odżywczych oraz obecność metali ciężkich i patogenów. Warto pracować na zdrowie z obu kierunków 🙂