Komary Cię kochają? Olejki eteryczne na ugryzienia i swędzenie!

olejki eteryczne na ugryzienia komarów

Lato to nie tylko długie, słoneczne dni i okres wypoczynku ale również komary i ich irytujące brzęczenie! Ukąszenia komarów są nie tylko bolesne, ale również mogą pozostawić blizny po zadrapaniu. Przed ukąszeniami można się zabezpieczyć, na przykład przygotowując mieszankę olejków eterycznych odstraszających insekty, ale kiedy już zostaniesz ugryziony, jak zatrzymać swędzenie? Czytaj dalej, postaramy się pomóc.

Dlaczego komary Cię kochają?

Być może zauważyłeś, że będąc w grupie, najczęściej to Ty jesteś pogryziony przez komary? Wygląda na to, że komary mają swojego faworyta – i być może jesteś nim Ty 🙂 Dlaczego tak się dzieje?
Fakt jest taki, że niektórzy ludzie w naturalny sposób przyciągają komary. Są to osoby z grupą krwi 0, osoby o szybszym metabolizmie, sportowcy, ponieważ mają zwiększoną ilość kwasu mlekowego/temperaturę ciała, kobiety w ciąży i osoby z nadwagą ponieważ emitują odpowiednio więcej dwutlenku węgla.

Dlaczego ukąszenia komarów swędzą?

Samice komarów gryzą, gdyż potrzebują naszą krew, a dokładnie zawarte w niej składniki odżywcze potrzebne, aby mogły się rozmnażać. Komarzyce przebijają naszą skórę za pomocą aparatu składającego się aż z 6 igieł zwanego kłujką, wstrzykują ślinę, która zapobiega krzepnięciu krwi, a następnie wyciągają krew.

To właśnie ślina komarzycy jest głównym powodem, dlaczego czujemy swędzenie. Nasz układ odpornościowy rozpoznaje ślinę jako substancję obcą i próbuje ją wypłukać za pomocą histaminy. Histamina powoduje swędzący stan zapalny wokół ukąszenia.

Drapanie tylko pogarsza sprawę. Sprawia, że swędzi bardziej, ponieważ pogłębia się stan zapalny, a powiększająca się rana, będzie wymagała więcej czasu, aby się zagoić.

Jak zminimalizować swędzenie i złagodzić stan zapalny?

Olejki eteryczne na ukąszenia komarów

Wiele olejków eterycznych ma działanie przeciwzapalne, które warto wykorzystać. Pamiętaj, że stosując miejscowo olejek eteryczny, należy odpowiednio go rozcieńczyć. Stężony olejek może jeszcze bardziej podrażnić skórę.

1. Olejek z drzewa herbacianego 

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Pomaga zmniejszyć powstały miejscowy stan zapalny, łagodząc tym samym uczucie swędzenia. Ma również właściwości przeciwbólowe.

2. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej ma działanie przeciwzapalne. Nałożony miejscowo na skórę, daje uczucie chłodu a tym samym zmniejsza uciążliwe swędzenie.

3. Eukaliptusowy olejek eteryczny

Olejek eteryczny z eukaliptusa nałożony na skórę, podobnie jak mięta, działa chłodząco. Eukaliptus ma również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, więc powstały stan zapalny ustępuje szybciej.  Pamiętaj, że olejek ten działa również jako środek odstraszający owady! Miej go zawsze pod ręką!

4. Olejek eteryczny z lawendy

Lawenda ma nie tylko silne działanie uspokajające, ale także przeciwzapalne, a nawet przeciwbólowe. Ten olejek eteryczny pomaga złagodzić obrzęk i ból po ukąszeniu komara.
Działa również odstraszająco, nie tylko na komary, ale również na inne insekty.


5. Olejek eteryczny z rumianku

Olejek z rumianku dzięki swoim właściwościom kojącym zmniejszy zaczernienie i uczucie swędzenia. Użyj go w miejscach zadrapania – przyspieszy gojenie się rany.

6. Olejek eteryczny z trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa to kolejny olejek eteryczny o właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Dodatkowo, ten olejek eteryczny pomaga walczyć z mikrobami, a tym samym zmniejsza ryzyko infekcji oraz łagodzi obrzęk.

Wiem już jakie olejki ale jak je stosować?

Najskuteczniejszym będzie miejscowe stosowanie olejków eterycznych. W artykule, omawiając ich właściwości, pokazaliśmy Ci rekomendowane przez Nas olejki eteryczne. Sprawdź, które z nich masz w swojej apteczce. Najlepiej przygotuj własną maść łącząc olej nośnikowy i wybrane olejki eteryczne. Łączyć możesz dowolnie, mając na uwadze działanie olejków i swoje preferencje zapachowe.
Zawsze pamiętaj o odpowiednim rozcieńczeniu olejków.

Alternatywnie, możesz kupić gotowe roll-ony z pojedynczymi olejkami, wtedy nie będziesz musiał martwić się o prawidłowe rozcieńczenie. Roll-ony Organic Aromas  to rozcieńczone do 5% olejki eteryczne w poręcznych buteleczkach. Dzięki czemu można je łatwo i szybko zastosować.

Zatrzymaj komary!

Pamiętaj, że olejki eteryczne, dzięki swoim właściwościom, złagodzą objawy ugryzień, ale mają one również działanie odstraszające. Stosuj je, aby zapobiec ugryzieniom!  Najlepiej w tym celu sprawdzą się: eukaliptus, lawenda, trawa cytrynowa, drzewo herbaciane, mięta pieprzowa, cytronella. Chroń się przed komarami w naturalny sposób –  nie czekaj aż zostaniesz pogryziony!

Przeczytaj, jak przygotować naturalny repelent odstraszający owady.

12 thoughts on “Komary Cię kochają? Olejki eteryczne na ugryzienia i swędzenie!

 1. Ilag says:

  Niestety jestem wyjątkowo kochana przez komary. Nie lubię ich do tego stopnia, że nie mogę zasnąć do póki nie upewnię się, że nic mi nie lata w pokoju. Najczęściej ratuje się lawenda! 🙂

 2. Tatiana says:

  Doświadczyłam opisywanego przez Was zjawiska w tym roku, kiedy będąc w ciąży na imprezie plenerowej tylko ja opedzalam się od latających stworzeń 🙈. Byłam najlepszym środkiem na komary dla całej reszty towarzystwa, bo przylatywały tylko do mnie 🙈. Nie miałam wtedy ze sobą olejków, ale dotkliwa lekcja spowodowała, ze już nie popełnię tego błędu 😀

  • trelkowska says:

   Natura daje nam naprawdę duże pole do popisu jeśli chodzi o codzienne wykorzystanie jej dobrodziejstw 🙂 jestem ciekawa olejku z mięty pieprzowej i rumianku

  • Popo says:

   Kropla olejku z drzewa herbacianego wmasowana w miejsce ugryzienia to fenomenalny sposób na ulgę. Zawsze koszmarnie reaguję na ugryzienia meszek, kiedyś stosowałam maści z antybiotykiem ale drzewo herbaciane działa o wiele skuteczniej, łagodzi zapalenie, REWELACJA!

 3. JustynaR says:

  Niestety jestem uwielbiana przez te stworzenia a ich ugryzienia mega swędzą. Z całą pewnością wypróbuję olejki i zobaczę jak sobie radzą.

 4. Anek says:

  Ciekawy artykuł. Mam grupę krwi 0, ale nie przyciągam więcej komarów, niż inni. Może dzięki temu, że stosuję olejki eteryczne nawet jako perfumy 😉

 5. Klaudia says:

  U nas w pierwszej apteczce jest lawenda – na poparzenia, rany, żeby zasnąć przyjemniej, przy przeziębieniu, na ból głowy i oczywiście na komarowe ugryzienia. Hm, ale czuje się tez zachęcona, żeby wypróbować trawę cytrynową i miętę:)

 6. Gosia says:

  Dla mnie znanymi olejkami, które stosowałam przeciwzapalnie i odkażająco i mogę polecić są olejki rumiankowy i z drzewa herbacianego, największym zaskoczeniem jest olejek eukaliptusowy, który kojarzy mi się z infekcjami górnych dróg oddechowych (przede wszystkim z zatokami) i którego działanie przeciwzapalne będę te na pewno testowała.

 7. annabjk says:

  Lato to cudowna pora roku, ale także sezon na uciążliwe kleszcze a przed wszystkim komary. Zdecydowanie wolę naturalne sposoby odstraszania niż preparaty chemiczne . Olejki eteryczne sprawdzają siwe tu idealnie . Mam swoich 5 ulubieńców : olejek lawendowy, olejek oregano, olejek paczulowy , olejek pomarańczowy, olejek eteryczny z lawendy.
  Można je stosować na skórę i łagodzą ukąszenia .:)

 8. Marta says:

  Lato zajmuje specjalne miejsce w moim sercu. Niestety komary potrafią skutecznie zmniejszyć mój entuzjazm związany z letnimi spacerami czy wieczorami spędzanymi w ogrodzie. Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł. W innym dowiedziałam się jak przygotować mieszankę odstraszającą komary, a tutaj jakie olejki sprawdzą się na ukąszenia. Będę wytrwale próbować podanych metod, żeby móc w pełni cieszyć się latem.

 9. Bell says:

  No i wyjaśniła się tajemnica, dlaczego z całej rodziny to zawsze moja mama i do niedawna ja, byłyśmy jedynymi pogryzionymi osobnikami: obie mamy grupę krwi 0. Dziękuję za artykuł. Zawsze się zastanawiałam, czy są jakieś cechy, które przyciągają komary bardziej do jednych niż do drugich, ale zawsze, jak już miałam okazję poszukać odpowiedzi, to pytanie ulatywało mi z pamięci. Teraz już wiem 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *