Jak stosować miejscowo olejki eteryczne?

Dlaczego warto stosować olejki eteryczne miejscowo na skórę?

Najskuteczniejszym sposobem stosowania olejków eterycznych jest ich wdychanie po rozpyleniu przy użyciu dyfuzora. W tym wypadku najlepszym wyborem jest szklany dyfuzor nebulizujący. Olejki eteryczne można także stosować nakładając je bezpośrednio na skórę, która wchłania go, co pozwala olejkom działać szybciej i z ukierunkowaniem na konkretne problemy. Olejki są jednak na tyle silne, że stosowane niewłaściwie, mogą spowodować podrażnienie lub reakcję alergiczną. Dlatego koniecznie przed zastosowaniem aromaterapii miejscowej przeczytaj nasz mini przewodnik.

Przewodnik po aromaterapii miejscowej

1. Zawsze rozcieńczaj olejki eteryczne przed zastosowaniem miejscowym

Jak wspomnieliśmy, olejki eteryczne są silne i mogą powodować reakcje alergiczne i/lub podrażniać skórę. Aby uniknąć niepożądanych reakcji, olejki eteryczne należy zawsze rozcieńczać. Stosuje się do tego oleje nośnikowe, które zmniejszają stężenie olejków eterycznych, ale nie zmniejszają ich skuteczności. Oleje nośnikowe są łagodne dla skóry i poprawiają wchłanianie olejków eterycznych. Możesz użyć następujących olejów:

olej kokosowy, 

olej jojoba, 

olej migdałowy, 

olej arganowy 

olej z nasion marchwi.

2. Jak rozcieńczyć olejki eteryczne?

Aby rozcieńczyć olejki eteryczne, wystarczy zmieszać olej nośnikowy z wybranym olejkiem eterycznym. Konieczne jest jednak  przestrzeganie właściwych proporcji. 


Stężenie docelowe
10 ml oleju nośnikowego15 ml oleju nośnikowego20 ml oleju nośnikowego
0.5%1 kropla2 krople3 krople
1%3 krople4 krople6 kropli
2%6 kropli9 kropli12 kropli
3%9 kropli13 kropli18 kropli
4%12 kropli18 kropli24 krople
5%15 kropli22 krople30 kropli

Stężenie 0,5% zalecane jest dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat; stężenie 1% można stosować w u dzieci wieku od 11 do 15 lat; 2% będzie odpowiednie dla starszych dzieci i kobiet w ciąży a 3-5% dla dorosłych.

Jeśli nie chcesz samodzielnie przygotowywać mieszanek olejków eterycznych z olejami nośnikowymi, możesz wybrać gotowy roll-on . Olejki eteryczne w formie roll-onów Organic Aromas mają stężenie 5%, dzięki czemu są idealne do codziennego stosowania miejscowego dla dorosłych.

3. Nie używaj miejscowej aromaterapii u dzieci poniżej 5 roku życia

Najniższe stężenie – 0,5% – zalecane jest dla dzieci w wieku 6 lat i starszych. Dzieje się tak dlatego, że aromaterapia nie jest wskazana dla niemowląt i małych dzieci. Olejki eteryczne są dla nich zbyt silne. Z olejkami eterycznymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie. W przypadku dzieci jedna kropla olejku eterycznego to równowartość 40 filiżanek herbaty – to może szkodzić. Najlepiej więc poczekać, aż dzieci będą nieco starsze i zawsze zachować ostrożność podczas używania olejków eterycznych w ich obecności

Najlepsze olejki eteryczne dla dzieci, które mogą już korzystać z aromaterapii to lawenda, róża geranium, drzewo herbaciane, rumianek, wrotycz pospolity, drzewo cedrowe, neroli i drzewo sandałowe.

4. Niektóre olejki eteryczne mogą powodować nadwrażliwość na słońce

Terapeutyczne właściwości olejków nie są jedynymi, na jakie należy zwrócić uwagę przy ich miejscowym stosowaniu. Niektóre mogą powodować nadwrażliwość na światło lub słońce. Oznacza, że ​​podczas ich stosowania należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, aby nie narazić się na oparzenia i słoneczne uszkodzenie skóry, w tym hiperpigmentację. Wśród fototoksycznych olejków prym wiedzie tłoczony olejek bergamotowy, ale ostrożność należy zachować stosując wszystkie olejki cytrusowe, jak rownież olejek cedrowy, sandałowy. Należy pamiętać, że do rekacji może dojść nawet kilkanaście godzin po nałożeniu olejku na skórę.
Nie straszymy – przestrzegamy 🙂

5. W jakie miejsca nakładać olejki eteryczne?

Olejki możesz stosować na całe ciało podczas masażu. Są jednak konkretne miejsca na naszej skórze, które pozwolą na osiągnięcie maksymalnych korzyści:

Twarz – do pielęgnacji skóry

Czoło – na bóle głowy i odstresowanie

Podstawę czaszki – na poprawę nastroju

Brzuch – na problemy trawienne

Klatkę piersiową – aby poprawić oddychanie i złagodzić stres

Podeszwy stóp – aby rozładować napięcie (szczególnie podczas masażu)

6. Co robić w przypadku reakcji alergicznej?

Jeśli po raz pierwszy stosujesz miejscowo aromaterapię, koniecznie najpierw wykonaj test skórny. Nałóż kroplę rozcieńczonego olejku eterycznego na dłoń lub ramię. Pozostaw go na 48 godzin. W przypadku braku reakcji możesz bezpiecznie skorzystać z tej formy aromaterapii. Jeśli jednak wystąpi reakcja alergiczna, natychmiast umyj podrażnione miejsce wodą z mydłem.

Wiesz już jak miejscowo stosować olejki eteryczne, dowiedz się także jakie korzyści wynikają ze stosowania aromaterapii przy użyciu roll-onów.

19 thoughts on “Jak stosować miejscowo olejki eteryczne?

 1. Magdalensa says:

  Przyznam, że dotychczas nie stosowałam olejków eterycznych miejscowo, ale ten artykuł pokazał mi, że nie ma się czego bać. Na pewno wrócę do niego w trakcie rozpoczynania przygody z aromaterapią miejscową 🙂

 2. GdybyKózka... says:

  Zaciekawiło mnie to, że olejki są przeznaczone dla dzieci nieco starszych, a co z maściami poprawiającymi oddychanie np. Aromactiv – mam nadzieję, że dobrze pamietam nazwę, która można stosować bardzo wcześnie jak nie od 1. dnia życia, przypuszczam, że zawiera olejki, w swoim składzie, które mają ułatwiać oddychanie. Czy w takim przypadku ta masc jest bezpieczna, czy poprostu rozcieńczenie olejku jest tak duże, że nieszkodliwe?

 3. Justyna J. says:

  Bardzo często używamy czy to olejki eteryczne, zioła itp. a następnie po jakimś czasie stwierdzamy, że wcale nie były one skuteczne na tyle ile byśmy tego oczekiwali i niepotrzebnie rezygnujemy z danej metody a dzieje się tak właśnie dlatego, że w wielu przypadkach po porostu nie wiemy jak je stosować i uniemożliwiamy naturze skorzystania z pełnego wachlarza jej możliwości. Świetnie, że już na samym wstępie informujecie Państwo jaki jest najskuteczniejszy sposób na stosowanie olejków eterycznych czyli użycie dyfuzora nebulizującego (wykonany ze szkła – super) jak również przez nakładanie olejków bezpośrednio na skórę, oczywiście przy odpowiedniej wiedzy. Bardzo konkretny i wyczerpujący artykuł.

 4. Domi says:

  Świetny artykuł! Mimo, iż olejki eteryczne na stałe zagościły w moim domu już dawno temu, nigdy nie stosowałam ich w takiej formie. Zwykle trafiały do podgrzewacza na świeczkę, aby umilić domowy zapach 🙂 Chętnie wypróbuję, bo stresu po ostatnich dwóch latach jest sporo do zniwelowania 🙂

 5. MarNo says:

  Jak stosować miejscowo olejki eteryczne? Odpowiedzialnie!
  Słyszałem, czytałem, widziałem już sporo informacji na temat olejków eterycznych, ale zawsze w tych “materiałach” reklamowych czegoś mi brakowało. Cieszę się, że właściwe wiadomości odnalazłem w tym artykule. Popełniłbym sporo błędów, gdybym przed przeczytaniem, zaczął sam stosować olejki. Jestem bardzo ciekaw czy może wystąpić u mnie reakcja alergiczna i boję się tego, bo szczerze mówiąc, chętnie z dziewczyną, zmienię nasze mieszkanko w małe aroma SPA 😉

 6. Małgoś says:

  Nie od dziś wiadomo, że poszczególne części ciała odpowiadają za kondycję całego organizmu. Dobrze jest zapamiętać w którym miejscu nalezy zaaplikować olejek , aby pozbyć się lub zminimalizować problem zdrowotny . Artykuł jest swoistą mapą ciała . Na pewno bliżej zainteresuję się aromaterapia.

 7. magkwi says:

  Mam tendencję to przesadzania z ilością olejków i zawsze muszę się kontrolować- to ważny poradnik dla mnie i przypomnienie jakie wydajne są.

 8. Joanna says:

  Każdy dzień zaczynam i kończę olejkami. Najczęściej krople wybranego olejku rozcieram delikatnie w dłoniach wmasowuje w wybrane miejsca w zaleznosci od działania, przewaznie czoło, szyja, splot słoneczny, pępek, nadgarstki. Uwielbiam wdychac aromat przykładając dlonie do twarzy w formie łódeczki.

 9. Kasia K says:

  Oleje sa świetnym nośnikiem. Kiedyś kupowałam zapachowe olejki do masażu a dzisiaj mam bazę w postaci oleju migdałowego i dodaje kilka kropelek dowolnego olejku w zależności od nastroju.
  Olejek lawendowy dodaję do kąpieli po stresującym dniu – bardzo odpręża
  W przypadku migreny wcieram w skronie rozcieńczony w oleju migdałowym olejek miety pieprzowej anyżem – działa rewelacyjnie! Niesamowite jak olejki wpływają na pozytywne zmiany nawyków.

 10. Pinkaa says:

  Super artykuł ! Olejki eteryczne bardzo intensywnie oddziałują na najbardziej wrażliwe ludzkie strefy. Współczesna medycyna odkrywa moc olejków eterycznych, które są esencją każdej rośliny. Chyba nie trzeba przypominać, jak ważne są substancje zapachowe, które przywracają nam równowagę duchową. Moc naturalnych olejków eterycznych jest niezastąpiona. Wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwstarzeniowe, a także są cennym źródłem aktywnych składników oraz witamin, co pozwala im na doskonałą ochronę naszego organizmu.

 11. Agata says:

  A ja się zastanawiam jak to jest z tymi maluchami. Stosuje olejki u moich dzieci 2 i 5 lat miejscowo. Oczywiście rozcieńczam je w oleju bazowym, ale nie widzę negatywnych skutków stosowania. Aktualnie stosuję mieszankę korzenno-cytrusową wzmacniającą odporność. Wiem, że nie każdy olejek będzie dobry dla takich maluchów, ale spotkałam się nawet z publikacjami, w których delikatne olejki są stosowane u niemowląt z bardzo dobrym rezultatem. Ciekawa jestem od czego zależą tak duże różnice w granicy wieku dziecka dla miejscowego stosowania olejków.

 12. Agata says:

  Ja stosuje miejscowo olejki u dzieci w wieku 2 i 5 lat z bardzo dobrym skutkiem. Oczywiście nie wszystkie i w odpowiednim rozcieńczeniu. W innym źródłach spotkałam się także z miejscowym stosowaniem łagodnych olejków nawet u niemowląt stąd zastanawia mnie dlaczego taka różnica w granicy wieku dziecka dla miejscowego stosowania olejków?

 13. Marzenka says:

  Bardzo profesjonalny artykuł, który zainspirował mnie do stosowania olejków eterycznych.
  Jestem podekscytowana tym, jak wspaniale mogą one umilić życie kobiety, która ma każdego dnia stara się wytrwać by spełnić rolę żony, matki, siostry. Wierzę że aromaty olejków ukoją moją duszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *