Jak stosować miejscowo olejki eteryczne?

Dlaczego warto stosować olejki eteryczne miejscowo na skórę?

Najskuteczniejszym sposobem stosowania olejków eterycznych jest ich wdychanie po rozpyleniu przy użyciu dyfuzora. W tym wypadku najlepszym wyborem jest szklany dyfuzor nebulizujący. Olejki eteryczne można także stosować nakładając je bezpośrednio na skórę, która wchłania go, co pozwala olejkom działać szybciej i z ukierunkowaniem na konkretne problemy. Olejki są jednak na tyle silne, że stosowane niewłaściwie, mogą spowodować podrażnienie lub reakcję alergiczną. Dlatego koniecznie przed zastosowaniem aromaterapii miejscowej przeczytaj nasz mini przewodnik.

Przewodnik po aromaterapii miejscowej

1. Zawsze rozcieńczaj olejki eteryczne przed zastosowaniem miejscowym

Jak wspomnieliśmy, olejki eteryczne są silne i mogą powodować reakcje alergiczne i/lub podrażniać skórę. Aby uniknąć niepożądanych reakcji, olejki eteryczne należy zawsze rozcieńczać. Stosuje się do tego oleje nośnikowe, które zmniejszają stężenie olejków eterycznych, ale nie zmniejszają ich skuteczności. Oleje nośnikowe są łagodne dla skóry i poprawiają wchłanianie olejków eterycznych. Możesz użyć następujących olejów:

olej kokosowy, 

olej jojoba, 

olej migdałowy, 

olej arganowy 

olej z nasion marchwi.

2. Jak rozcieńczyć olejki eteryczne?

Aby rozcieńczyć olejki eteryczne, wystarczy zmieszać olej nośnikowy z wybranym olejkiem eterycznym. Konieczne jest jednak  przestrzeganie właściwych proporcji. 


Stężenie docelowe
10 ml oleju nośnikowego15 ml oleju nośnikowego20 ml oleju nośnikowego
0.5%1 kropla2 krople3 krople
1%3 krople4 krople6 kropli
2%6 kropli9 kropli12 kropli
3%9 kropli13 kropli18 kropli
4%12 kropli18 kropli24 krople
5%15 kropli22 krople30 kropli

Stężenie 0,5% zalecane jest dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat; stężenie 1% można stosować w u dzieci wieku od 11 do 15 lat; 2% będzie odpowiednie dla starszych dzieci i kobiet w ciąży a 3-5% dla dorosłych.

Jeśli nie chcesz samodzielnie przygotowywać mieszanek olejków eterycznych z olejami nośnikowymi, możesz wybrać gotowy roll-on . Olejki eteryczne w formie roll-onów Organic Aromas mają stężenie 5%, dzięki czemu są idealne do codziennego stosowania miejscowego dla dorosłych.

3. Nie używaj miejscowej aromaterapii u dzieci poniżej 5 roku życia

Najniższe stężenie – 0,5% – zalecane jest dla dzieci w wieku 6 lat i starszych. Dzieje się tak dlatego, że aromaterapia nie jest wskazana dla niemowląt i małych dzieci. Olejki eteryczne są dla nich zbyt silne. Z olejkami eterycznymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie. W przypadku dzieci jedna kropla olejku eterycznego to równowartość 40 filiżanek herbaty – to może szkodzić. Najlepiej więc poczekać, aż dzieci będą nieco starsze i zawsze zachować ostrożność podczas używania olejków eterycznych w ich obecności

Najlepsze olejki eteryczne dla dzieci, które mogą już korzystać z aromaterapii to lawenda, róża geranium, drzewo herbaciane, rumianek, wrotycz pospolity, drzewo cedrowe, neroli i drzewo sandałowe.

4. Niektóre olejki eteryczne mogą powodować nadwrażliwość na słońce

Terapeutyczne właściwości olejków nie są jedynymi, na jakie należy zwrócić uwagę przy ich miejscowym stosowaniu. Niektóre mogą powodować nadwrażliwość na światło lub słońce. Oznacza, że ​​podczas ich stosowania należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, aby nie narazić się na oparzenia i słoneczne uszkodzenie skóry, w tym hiperpigmentację. Wśród fototoksycznych olejków prym wiedzie tłoczony olejek bergamotowy, ale ostrożność należy zachować stosując wszystkie olejki cytrusowe, jak rownież olejek cedrowy, sandałowy. Należy pamiętać, że do rekacji może dojść nawet kilkanaście godzin po nałożeniu olejku na skórę.
Nie straszymy – przestrzegamy 🙂

5. W jakie miejsca nakładać olejki eteryczne?

Olejki możesz stosować na całe ciało podczas masażu. Są jednak konkretne miejsca na naszej skórze, które pozwolą na osiągnięcie maksymalnych korzyści:

Twarz – do pielęgnacji skóry

Czoło – na bóle głowy i odstresowanie

Podstawę czaszki – na poprawę nastroju

Brzuch – na problemy trawienne

Klatkę piersiową – aby poprawić oddychanie i złagodzić stres

Podeszwy stóp – aby rozładować napięcie (szczególnie podczas masażu)

6. Co robić w przypadku reakcji alergicznej?

Jeśli po raz pierwszy stosujesz miejscowo aromaterapię, koniecznie najpierw wykonaj test skórny. Nałóż kroplę rozcieńczonego olejku eterycznego na dłoń lub ramię. Pozostaw go na 48 godzin. W przypadku braku reakcji możesz bezpiecznie skorzystać z tej formy aromaterapii. Jeśli jednak wystąpi reakcja alergiczna, natychmiast umyj podrażnione miejsce wodą z mydłem.

Wiesz już jak miejscowo stosować olejki eteryczne, dowiedz się także jakie korzyści wynikają ze stosowania aromaterapii przy użyciu roll-onów.

50 thoughts on “Jak stosować miejscowo olejki eteryczne?

 1. Magdalensa says:

  Przyznam, że dotychczas nie stosowałam olejków eterycznych miejscowo, ale ten artykuł pokazał mi, że nie ma się czego bać. Na pewno wrócę do niego w trakcie rozpoczynania przygody z aromaterapią miejscową 🙂

 2. GdybyKózka... says:

  Zaciekawiło mnie to, że olejki są przeznaczone dla dzieci nieco starszych, a co z maściami poprawiającymi oddychanie np. Aromactiv – mam nadzieję, że dobrze pamietam nazwę, która można stosować bardzo wcześnie jak nie od 1. dnia życia, przypuszczam, że zawiera olejki, w swoim składzie, które mają ułatwiać oddychanie. Czy w takim przypadku ta masc jest bezpieczna, czy poprostu rozcieńczenie olejku jest tak duże, że nieszkodliwe?

 3. Justyna J. says:

  Bardzo często używamy czy to olejki eteryczne, zioła itp. a następnie po jakimś czasie stwierdzamy, że wcale nie były one skuteczne na tyle ile byśmy tego oczekiwali i niepotrzebnie rezygnujemy z danej metody a dzieje się tak właśnie dlatego, że w wielu przypadkach po porostu nie wiemy jak je stosować i uniemożliwiamy naturze skorzystania z pełnego wachlarza jej możliwości. Świetnie, że już na samym wstępie informujecie Państwo jaki jest najskuteczniejszy sposób na stosowanie olejków eterycznych czyli użycie dyfuzora nebulizującego (wykonany ze szkła – super) jak również przez nakładanie olejków bezpośrednio na skórę, oczywiście przy odpowiedniej wiedzy. Bardzo konkretny i wyczerpujący artykuł.

 4. Domi says:

  Świetny artykuł! Mimo, iż olejki eteryczne na stałe zagościły w moim domu już dawno temu, nigdy nie stosowałam ich w takiej formie. Zwykle trafiały do podgrzewacza na świeczkę, aby umilić domowy zapach 🙂 Chętnie wypróbuję, bo stresu po ostatnich dwóch latach jest sporo do zniwelowania 🙂

 5. MarNo says:

  Jak stosować miejscowo olejki eteryczne? Odpowiedzialnie!
  Słyszałem, czytałem, widziałem już sporo informacji na temat olejków eterycznych, ale zawsze w tych “materiałach” reklamowych czegoś mi brakowało. Cieszę się, że właściwe wiadomości odnalazłem w tym artykule. Popełniłbym sporo błędów, gdybym przed przeczytaniem, zaczął sam stosować olejki. Jestem bardzo ciekaw czy może wystąpić u mnie reakcja alergiczna i boję się tego, bo szczerze mówiąc, chętnie z dziewczyną, zmienię nasze mieszkanko w małe aroma SPA 😉

 6. Małgoś says:

  Nie od dziś wiadomo, że poszczególne części ciała odpowiadają za kondycję całego organizmu. Dobrze jest zapamiętać w którym miejscu nalezy zaaplikować olejek , aby pozbyć się lub zminimalizować problem zdrowotny . Artykuł jest swoistą mapą ciała . Na pewno bliżej zainteresuję się aromaterapia.

 7. magkwi says:

  Mam tendencję to przesadzania z ilością olejków i zawsze muszę się kontrolować- to ważny poradnik dla mnie i przypomnienie jakie wydajne są.

 8. Joanna says:

  Każdy dzień zaczynam i kończę olejkami. Najczęściej krople wybranego olejku rozcieram delikatnie w dłoniach wmasowuje w wybrane miejsca w zaleznosci od działania, przewaznie czoło, szyja, splot słoneczny, pępek, nadgarstki. Uwielbiam wdychac aromat przykładając dlonie do twarzy w formie łódeczki.

 9. Kasia K says:

  Oleje sa świetnym nośnikiem. Kiedyś kupowałam zapachowe olejki do masażu a dzisiaj mam bazę w postaci oleju migdałowego i dodaje kilka kropelek dowolnego olejku w zależności od nastroju.
  Olejek lawendowy dodaję do kąpieli po stresującym dniu – bardzo odpręża
  W przypadku migreny wcieram w skronie rozcieńczony w oleju migdałowym olejek miety pieprzowej anyżem – działa rewelacyjnie! Niesamowite jak olejki wpływają na pozytywne zmiany nawyków.

 10. Pinkaa says:

  Super artykuł ! Olejki eteryczne bardzo intensywnie oddziałują na najbardziej wrażliwe ludzkie strefy. Współczesna medycyna odkrywa moc olejków eterycznych, które są esencją każdej rośliny. Chyba nie trzeba przypominać, jak ważne są substancje zapachowe, które przywracają nam równowagę duchową. Moc naturalnych olejków eterycznych jest niezastąpiona. Wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwstarzeniowe, a także są cennym źródłem aktywnych składników oraz witamin, co pozwala im na doskonałą ochronę naszego organizmu.

 11. Agata says:

  A ja się zastanawiam jak to jest z tymi maluchami. Stosuje olejki u moich dzieci 2 i 5 lat miejscowo. Oczywiście rozcieńczam je w oleju bazowym, ale nie widzę negatywnych skutków stosowania. Aktualnie stosuję mieszankę korzenno-cytrusową wzmacniającą odporność. Wiem, że nie każdy olejek będzie dobry dla takich maluchów, ale spotkałam się nawet z publikacjami, w których delikatne olejki są stosowane u niemowląt z bardzo dobrym rezultatem. Ciekawa jestem od czego zależą tak duże różnice w granicy wieku dziecka dla miejscowego stosowania olejków.

 12. Agata says:

  Ja stosuje miejscowo olejki u dzieci w wieku 2 i 5 lat z bardzo dobrym skutkiem. Oczywiście nie wszystkie i w odpowiednim rozcieńczeniu. W innym źródłach spotkałam się także z miejscowym stosowaniem łagodnych olejków nawet u niemowląt stąd zastanawia mnie dlaczego taka różnica w granicy wieku dziecka dla miejscowego stosowania olejków?

 13. Marzenka says:

  Bardzo profesjonalny artykuł, który zainspirował mnie do stosowania olejków eterycznych.
  Jestem podekscytowana tym, jak wspaniale mogą one umilić życie kobiety, która ma każdego dnia stara się wytrwać by spełnić rolę żony, matki, siostry. Wierzę że aromaty olejków ukoją moją duszę.

 14. Magdalena Ciesielska says:

  Od jakiegoś czasu zaczęłam przygodę z olejkami eterycznymi i jestem pod wrażeniem co dzięki nim można osiągnąć, nie korzystając przy tym z dostępnych na rynku tabletek. Nigdy nie stosowałam olejków eterycznych miejscowo chociaż nie powiem zdarzyło mi się o tym czytać 🙂 na pewno nigdzie nie znalazłam tak rzeczowo opisanych informacji jak należy je stosować, mieszać z bazami aby miały odpowiednią konsystencję i przede wszystkim aby pomagały a nie zaszkodziły.

 15. Szasiakate says:

  Dowiedziałam się bardzo dużo o olejkach eterycznych z tego artykułu. Nie wiedziałam na przykład, że mogą nawet zaszkodzić młodszym dzieciakom i że w połączeniu z olejkiem nośnikowym można stosować je miejscowo.

 16. Nolee123 says:

  Bardzo dobrze skompresowany artykuł i pokazujący najważniejsze aspekty miejscowego stosowania olejków eterycznych. Należę do osób ze skłonnościami do lekkich reakcji alergicznych, zatem bardzo dużą wagę przykładam do tego, jakie kosmetyki stosuję i by były jak najmniej “bogate” we wszelkie niepożądane składniki jak np. konserwanty, parabeny, ftalany i inne. Artykuł uświadomił mnie także, że należy rozcieńczać olejki, a nie zdawałam sobie z tego wcześniej sprawy. I że ma znaczenie, czy jest on stosowany przez dzieci czy dorosłe osoby. Na pewno początkowo zastosowałabym olejki na okolice czoła, by zrelaksować się i odprężyć 🙂

 17. Azile1 says:

  Nic wspanialszego dla duszy i ciała mego. Siła i moc przyrody dla psychiki i urody. Błogostan umysłu i wspaniałe odprężenie to przy olejkach do spełnienia marzenie.

 18. Paris says:

  Moja przygoda ze stosowaniem olejków eterycznych trwa już od wielu lat. Będąc dzieckiem mama smarowała mnie olejkami na dobranoc. Uwielbiałam to. Gdy tylko dopadło mnie jakieś przeziębienie, w ręce mamy trafiał olejek sosnowy. Smarowała mi nim skronie i płuca. Taka wysmarowana szłam spać. Rano czułam się świetnie. Mimo, że z artykułu możemy się dowiedzieć, że smarowanie dzieci nierozcieńczonymi olejkami nie jest najlepszym pomysłem, to wiem, że mama miała dobre intencje. Napewno, gdyby mama wtedy przeczytała ten artykuł wiedziałaby co robi źle. Zwłaszcza, że post jest napisany bez lania wody, w prosty i przystępny sposób? Moja miłość do aromatoterapii pozostała do dziś. Olejek lawendowy na stresujące dni to istny must have! Teraz już wiem, że zanim nałożę olejek law. na skronie, to wcześniej powinnam go rozcieńczyć ? Człowiek się uczy całe życie.

 19. Edyta says:

  Dziękuję za artykuł! Zawsze miałam problem z tym, żeby wymierzyć odpowiednią ilość olejku do rozcieńczenia w oleju bazowym, a tu wszystko jest pięknie wyjaśnione 🙂 U mnie sprawdza się wmasowywanie olejków eterycznych w stopy – zwłaszcza przy przeziębieniach. Ostatnio testowałam również wmasowywanie olejków w podbrzusze w trakcie okresu i też wydaje mi się, że pomogło złagodzić ból, natomiast póki co stosowałam ten sposób tylko raz. Chętnie wypróbuję pozostałe sposoby z artykułu 🙂

 20. EwelinaWikt says:

  Ciekawy artykuł. Nie wiedziałam że stosowanie olejku eterycznego bez odpowiedniego rozcieńczenia może podrażnić skórę. Kocham olejki eteryczne, kocham komponować z nich zapachy oraz perfumy. Z olejków można skomponować dużo znanych zapachów markowych perfum, znając chociaż kilka olejków jakie używają… Teraz przynajmniej będę wiedzieć ile kropel oleju mam dodawać do olejków aby stężenie nie było większe niż 5%. Artykuł bardzo profesjonalny , mądry i szczegółowy , najbardziej podoba mi się tabelka ze stężeniem olejku i ile ma na to przypadać oleju nośnego. Nie wiedziałam tak swoją drogą że olejki można w takim młodym wieku użyć, bardzo pomocny artykuł:)

 21. JuliaNow says:

  Bardzo przydatny i pomocny artykuł. Moim zdaniem właśnie takie informacje powinny być zawsze dołączone do wszystkich olejków, aby zapobiec różnym skutkom! :))

 22. katarzyna.ma.katar says:

  Bardzo dobry artykuł. Nigdy nie rozważałam olejku z marchwi, jako olejku nośnikowego.

  Zapisałam sobie artykuł w zakładkach, ponieważ wrócę do niego, gdy będę następnym razem przygotowywać swoje mieszanki (Kiedyś robiąc perfumy na oleju jojoba, byłam skrupulatna i odmierzałam proporcje, coby głowa nie przerosła serca. Ostatnio jednakże robiłam wszystko na oko. Efekt loteryjny, a ja poetycko nazywam to ,,alchemią”.).

 23. monikafa says:

  Ostatnimi czasy olejki eteryczne stały się prawdziwym hitem. Chociaż znane od lat, dziś na nowo odkrywamy ich niesamowite właściwości. Współczesne badania pozwalają na wyciąganie odpowiednich wniosków, dotyczących ich prawidłowego stosowania. Powyższy artykuł w jasny i przejrzysty sposób przedstawia zalety ich stosowania, ale jego autorzy zwracają również uwagę na zagadnienia, o których wielu odbiorców wcześniej nie miało pojęcia. Mowa jest tu bowiem o rozcieńczaniu olejków eterycznych, o czym większość producentów oferujących tego typu produkty, nie wspomina w ogóle. Dla mnie, jako mamy, szczególnie istotna okazała się także część dotycząca aromaterapii u dzieci poniżej 5 roku życia. Wcześniej nie spotkałam się z taką informacją, ale cieszę się, że w moich poszukiwaniach trafiłam na tę stronę. Uważam, że ten artykuł to baza, z którą powinien zapoznać się każdy, kto ma zamiar korzystać z mocy olejków eterycznych!

 24. Madelaineclara says:

  Uwielbiam używać olejku lawendowego na ból głowy. Chociaż przyznam szczerze, że wcześniej kładłam sam olejek bezpośrednio na skórę. 😀 Miałam więcej szczęścia niż rozsądku, na szczęście nigdy mnie nie podrażnił. Dobrze, że o tym piszecie!

 25. patrycja says:

  Nie raz na jednym z popularnych serwisów społecznościowych obserwowałam jak znajomi stosują aromaterapię olejkami eterycznymi. Nie sadziłam jednak, że popełniają przy tym tyle błędów. Bardzo się cieszę, że udało mi się natrafić na tak rzetelny artykuł, do którego na pewno wrócę gdy tylko wyposażę moją domową apteczkę w olejki eteryczne.

 26. fifcia says:

  Ten artykuł utwierdził mnie w używaniu miejscowo olejków eterycznych na całe ciało. Najczęściej stosuje olejek lawendowy z olejem nośnikowym do masażu blizny po cesarskim cięciu oraz wcieram w skórę klatki piersiowej mojego 3 latka. Jednakże nie wiedziałam, że trzeba trzymać się odpowiednich proporcji. Dzięki temu artykułowi będę mogła skorzystać z mocy innych olejków i robić to w odpowiednim stężeniu, żeby było bezpiecznie 🙂 dziękuję!

  • bist256 says:

   Bardzo ważna rada – przede wszystkim rozcieńczyć olejki , przy stosowaniu na skórę. A u mnie bywało różnie – dlatego uważajmy .

 27. Marta says:

  Bardzo pomocny artykuł. Olejki eteryczne mają wspaniałe właściwości ale nieumiejętnie stosowane potrafią przynieść więcej szkody niż pożytku. Zapamiętajmy i kierujmy się słowami Paracelsusa “Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę.”

 28. annabjk says:

  Świetny , konkretny artykuł . Używam olejków do aromaterapii ale miejscowo nie zdarzyło mi się . Zawsze się bałam reakcji uczuleniowej , teraz wiem jak rozcieńczać i jak się zachować. Muszę koniecznie spróbować olejku na brzuch -odbośnie trawienia , ponieważ mam z tym problem .
  Pozdrawiam serdecznie i życzę serdeczności 😉

 29. monikanajgebauer says:

  Super artykuł, dzięki niemu wiem już jak stosować olejki eteryczne, które wcześniej stosowałam i mieszałam nieumiejętnie. Merytorycznie wiem jak używać na przyszłość ulubionych olejków bezpiecznie i z porządnym skutkiem. Pozdrawiam

 30. Krystyna says:

  Bardzo lubię olejki eteryczne i często stosuję w domu.Dzięki temu artykułowi będę lepiej wiedziała jak je stosować i w jakich proporcjach! Bardzo dziękuję za cenne informacje!

 31. Antonina says:

  Kupiłam sobie olejek
  Czytam w necie porad wiele
  Jak stosować go na skórę
  W końcu trafiam na te, które
  Wyjaśniają ostatecznie,
  Bezpiecznie oraz skutecznie:
  Więc po pierwsze – rozcieńczamy
  Nośnikowymi olejami
  Proporcje są tu kluczowe
  I stężenie procentowe
  To zbyt silne dla malucha
  Zatem uważnie posłuchaj
  Nie należy w tym wypadku
  Stosować u pięciolatków
  A gdy lato jest gorące
  Nie wychodź nigdy na słońce
  Po użyciu bergamotki
  Efekt będzie niezbyt słodki
  Masuj twarz dla pielęgnacji
  Czoło zaś dla relaksacji
  Masaż stóp zmniejszy napięcie
  Brzucha pomoże na wzdęcie
  Masuj czaszkę od podstawy
  By uzyskać nastrój klawy
  A także klatkę piersiową
  By oddech złapać na nowo
  Zanim jednak to uczynisz
  Zrób test skórny-taki mini
  I gdy alergia wyskoczy
  Mydłem myj skórę (nie oczy)!
  … oto tajemnica cała…
  Dzięki! wiem już, jak to działa! ?

 32. Sylwester says:

  Dzieci mają bardzo wrażliwą skórę, dlatego też olejki eteryczne najlepiej zakroplić na gąbkę którą umieszczamy przy dziecięcym łóżeczku.

 33. Sylwester says:

  Pragnę uzupełnić artykuł o informacje na temat działania olejku eukaliptusowego – podobnie jak olejek goździkowy zawiera on w swoim składzie eugenol to jest związek z grupy terpenów działa on przeciwdrobnoustrojowo ma też silne działanie wobec grzybów drożdżopodobnych i pleśniowych oraz pierwotniaków. Nierozcieńczony eugenol wywołuje silne podrażnienia skóry niezależnie od reakcji alergicznych. Ma też działanie znieczulające i pobudzające.

 34. Jola says:

  Interesujący artykuł. Dotychczas skupiałam się tylko na wdychaniu olejków, ten wpis zachęca mnie do spróbowania innych metod, szczególnie zaintrygowały mnie masaż stóp oraz brzucha.

 35. Iga says:

  Nigdy wcześniej nie używałam olejków eterycznych oraz nie byłam świadoma o ich właściwościach. Ten artykuł przybliżył mi temat szeroko pojętej aromaterapii.

 36. Monikawera says:

  Bardzo ciekawy artykuł. Moim tegorocznym postanowieniem jest rozpoczęcie “przygody” z olejkami eterycznymi, oprócz stosowania w nebulizatorze na pewno wypróbuję kilka olejków miejscowo…

 37. latek says:

  Super artykuł! Wiele przydatnych informacji na temat zastosowania olejków miejscowo… Pozostaje mi wybrać odpowiednie dla mnie i mojej rodziny…

 38. Mamanna says:

  Rzetelny artykuł, który na pewno polecę mojemu tacie, który jest amatorem stosowania olejków eterycznych i niestety przez brak wiedzy doświadczył już mocnej reakcji alergicznej skórnej, po tym jak przesadził z iloscią olejków eterycznych w stosunku do proporcji oleju nosnikowego. Długo miał przez to nadwrażliwość skórna. Dzięki poleceniu przyjaciółki, która dostała w prezencie Wasz dyfuzor nebulizujący Raindrop i jest nim zachwycona, ja mam pomysł na prezent dla taty i męża, który szkoli się na zielarza fitoterapeutę i na pewno również będzie zachwycony mając takie cudo w gabinecie. Tata z kolei będzie mógł korzystać z cennych właściwości olejków eterycznych poprzez inhalację zanim jego skóra nie wróci do normy i dodatkowo czerpać wiedzę z dobrego źródła ? dzięki i pozdrowienia!

 39. Basia says:

  Gdy czytam o miejscowym stosowaniu olejów, przypominają mi się czasy dzieciństwa – gdy leżąc chora w łóżku nacierała mnie mama maścią mentolową by mnie rozgrzać i ułatwić oddychanie… I wydaje mi się, że bardzo mi to pomagało wtedy – dziękuję za przypomnienie tych miłych, beztroskich chwil 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *