Czy świece zapachowe są bezpieczne?

Świece zapachowe

Wszyscy lubimy, kiedy nasze domy pięknie pachną. Powrót do domu wypełnionego znajomych zapachem jest przyjemny i kojący. Wyzwala pozytywne emocje, wspomnienia, dalej uczucie ciepła i komfortu. Jednym z najpopularniejszych sposobów na wypełnienie naszych domów zapachem są aromatyczne świecie. Czy jednak są one najlepszym wyborem i czy przypadkiem nam nie szkodzą?

Świece zapachowe i chemia

Bez względu na to, jak naturalnie pachną, aby uzyskać ten zapach, w większości świec wykorzystuje się mieszankę chemicznych, syntetycznych zapachów. Świece nierzadko wytwarzane są z wosków na bazie ropy naftowej i zawierają chemiczne barwniki. Wszystkie te składniki stają się szczególnie niebezpieczne, gdy zostaną uwolnione do powietrza poprzez ciepło płomienia. Toksyczne chemikalia, unoszące się w powietrzu, mogą powodować niezliczone problemy zdrowotne, a także przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska.

Świece zapachowe i substancje rakotwórcze

Największy problem ze świecami zapachowymi polega na tym, że kiedy się palą, uwalniają do powietrza różnego rodzaju toksyny, w tym benzen i toluen. W konsekwencji, nadużywane, mogą powodować uszkodzenie mózgu, płuc i układu nerwowego, a w ekstremalnych przypadkach powodować trudności rozwojowe i wpływać na zdrowie psychiczne. Substancje rakotwórcze uwalniane ze świec zapachowych mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów, a syntetyczne zapachy pogarszać istniejące już schorzenia, takie jak alergie, astma i migreny.

Świece zapachowe stanowią zagrożenie pożarowe

Oprócz potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, związanych z używaniem świec w domu, stanowią one również zagrożenie pożarowe. W samych tylko Stanach Zjednoczonych codziennie zgłaszanych jest blisko 25 pożarów spowodowanych przez świece zapachowe, rocznie jest ich 10 000 i gnie w nich 100 osób. Także w Polsce, nieumiejętne palenie świec, doprowadziło w przeszłości do wielu tragedii. Świece zapachowe, choć tworzą przyjemną atmosferę, są wyjątkowo niebezpieczne, gdy używamy ich beztrosko. W pośpiechu łatwo zapomnieć zgasić płomień lub zasnąć przy świecach po męczącym dniu. 

Lepsza alternatywa

Jeśli zależy Ci na zapachu w domu, najlepszą opcją jest użycie dyfuzora do aromaterapii. Dyfuzory aromaterapeutyczne nie tylko nie stanowią żadnego zagrożenia pożarowego, ale dodatkowo rozproszone olejki eteryczne zapewniają wiele korzyści prozdrowotnych. Ponieważ olejki są naturalne, utrzymują się w powietrzu dłużej niż zapach ze świecy, a dyfuzory do aromaterapii są pięknym dodatkiem do każdego wnętrza.

Jak zacząć korzystać z dyfuzorów aromaterapeutycznych

Nie wszystkie dyfuzory do aromaterapii są takie same. Niektóre z nich wykorzystują ciepło do rozprowadzania olejków eterycznych w powietrzu. Podwyższona temperatura może w niebezpieczny sposób zmienić właściwości chemiczne olejków. W innym przypadku dyfuzory mogą wymagać wody do odparowania olejków co osłabia ich działanie terapeutyczne. Dlatego upewnij się, że Twój dyfuzor służy do nebulizacji. Dyfuzory nebulizujące wykorzystują powietrze do uwalniania delikatnej mgiełki czystego olejku, nie zmieniając przy tym w żaden sposób ich właściwości.

Wybierz odpowiednie olejki eteryczne

Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy przejściu ze świec zapachowych na dyfuzję aromaterapeutyczną, jest to, jaki rodzaj olejków wybierasz. Wiele olejków dostępnych na rynku to nie olejki eteryczne, ale olejki perfumowane. Często zawierają one te same, szkodliwe dodatki chemiczne, które można znaleźć w świecach zapachowych. Dlatego kupując olejek eteryczny, upewnij się, że jest on w 100% czysty i pozyskiwany bezpośrednio z ziela, kory lub kwiatu. 

Wszystkie olejki Organic Aromas są w 100% naturalnymi olejkami eterycznymi i nie zawierają żadnych chemikaliów ani wypełniaczy. Dzięki temu są bezpieczne podczas dyfuzji w domu czy biurze. 

Zamiast narażać na szwank swoje zdrowie i bezpieczeństwo, zmień świece na nebulizujący szklany dyfuzor do aromaterapii. Zapewni on lepszy, trwalszy zapach w domu, a dodatkowo możesz czerpać ze wszystkich właściwości leczniczych olejków – od relaksacji, przez detoksykację, po łagodzenie bólu.

Przeczytaj o tym jak długo dyfuzować olejki, aby aromaterapia przynosiła maksimum korzyści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *