Jak używać dyfuzora? Najczęstsze błędy popełniane podczas dyfuzji olejków eterycznych

Najczęstsze błędy popełniane podczas dyfuzji olejków eterycznych

Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z olejków eterycznych i aromaterapii. Jednym z nich może być chęć wypełnienia pomieszczenia ulubionym, świeżym zapachem. Kolejnym dobrym powodem dyfuzji olejków jest oczyszczanie i dezynfekcja powietrza. Mikroby, takie jak bakterie i wirusy, unoszące się w pomieszczeniach mogą powodować choroby. Dlatego regularne oczyszczanie powietrza przy pomocy dyfuzji olejków o właściwościach antybakteryjnych, będzie w naturalny sposób chronić Ciebie i Twoją rodzinę. 

Olejki mogą także sprzyjać podniesieniu poziomu energii, poprawie skupienia, zwiększeniu odporności, czy wsparciu układu oddechowego. Najczęstszym jednak powodem dla którego sięgamy w dzisiejszych czasach po olejki jest łagodzenie stresu i niepokoju. Aromaterapia może świetnie pomóc w uspokojeniu umysłu i ciała, a to jest kluczem do zdrowego zbalansowanego życia. Tylko jak to osiągnąć? 

Sukces stosowania aromaterapii zależy przede wszystkim od tego, czy wiemy jak z niej bezpiecznie korzystać. Tu przeczytasz o tym jak długo powinno się stosować dyfuzję olejków w ciągu dnia a poniżej przygotowaliśmy krótkie podsumowanie najczęstszych błędów popełnianych podczas stosowania aromaterapii.

1. Zbyt długa dyfuzja

Kiedy Twój nos jest wystawiony na działanie tego samego zapachu przez długi czas, znajdujące się w nim receptory ulegają tzw. adaptacji węchowej. W rezultacie, informacje o przedłużonej ekspozycji na zapach docierają do mózgu i zatrzymują proces jego wyczuwania. Mówiąc w skrócie – nasz nos się męczy. To zatrzymanie przetwarzania zapachu pomaga układowi nerwowemu na uporanie się z problemem i wykrycie innych zapachów, jeśli w otoczeniu takie istnieją. 

Warto też dodać, że badania nie wykazały, aby zbyt długa dyfuzja przynosiła jakiekolwiek dodatkowe korzyści. Dlatego najlepszym sposobem, jest dyfuzja interwałowa (przerywana) : 30-60 minut dyfuzji i 30-60 minut przerwy. Dzięki temu optymalizujemy wykorzystanie olejków eterycznych i czerpiemy z nich najwięcej korzyści. 

2. Dyfuzja zbyt dużej ilości olejku eterycznego

Wiele osób uważa, że użycie większej ilości olejku w dyfuzorze da lepsze efekty. Nic bardziej mylnego. Każdy organizm ma swój próg wyczuwania zapachów. To tak jakby chcieć wlać dwa litry wody do litrowego dzbanka… nie zmieści się. Tak samo jest z nosem – ma ograniczoną pojemność. Dlatego nie ma potrzeby wlewać do dyfuzora nadmiernej ilości olejku. 5 do 6 kropli na czas 30 minutowej dyfuzji zupełnie wystarczy. I to co koniecznie należy zapamiętać – zawsze postępuj zgodnie z wytycznymi producenta. Olejki eteryczne są z natury bardzo silne i w ich wypadku mniej zawsze znaczy więcej.

3. Nieostrożne stosowanie olejków w pobliżu kobiet w ciąży i niemowląt

Kobiety w ciąży i dzieci mogą korzystać z łagodnej formy aromaterapii. Oznacza to, że do dyfuzji w ich obecności mogą być stosowane tylko małe dawki olejków. Ponadto, nie wszystkie olejki są bezpieczne do stosowania w czasie ciąży, czy w otoczeniu niemowląt. Należy między innymi, unikać rozmarynu, drzewa herbacianego czy eukaliptusa, ale lista jest o wiele dłuższa. Podczas dyfuzji nie należy także zapominać o odpowiedniej wietrzeniu pomieszczeń.

O skutecznej aromaterapii decydują trzy elementy:

  1. odpowiedni szklany dyfuzor nebulizujący, 
  2. najwyższej jakości olejki eteryczne,
  3. unikanie powszechnych błędów.

Ich połączenie zapewni Ci możliwość cieszenia się najwyższej klasy skuteczną aromaterapią, ale jeśli masz jakiekolwiek watpliwości, zwłaszcza będąc w ciąży lub  mając w domu małe dziecko – zapytaj specjalistę o poradę!

Przeczytaj również artykuł o tym jakie olejki eteryczne są niewskazane dla naszych zwierząt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *