Aromaterapia : świadomość olejków eterycznych

Aromaterapia świadomość olejków eterycznych
Wielu z Was – szczególnie jeśli jesteście na tej stronie lub innych o podobnej tematyce – zdaje sobie sprawę z tego czym są aromaterapia i olejki eteryczne. Niestety, jest jeden problem. Popularność i dostępność olejków eterycznych i aromaterapii rośnie zbyt szybko w porównaniu do poziomu edukacji w tym zakresie. Fakty są takie, że używanie olejków eterycznych bez podstawowej wiedzy w zakresu aromaterapii, nie tylko nie pozwala w pełni wykorzystać jej zalet, ale również może być niebezpieczne. W związku z tym, postanowiliśmy jak najlepiej edukować naszych klientów w zakresie podstaw nauki i prawidłowego stosowania olejków eterycznych w aromaterapii. Zaczynajmy!

Czym są aromaterapia i olejki eteryczne?

Aromaterapia – zwana także terapią olejkami eterycznymi – jest zasadniczo sztuką i nauką wykorzystywania naturalnie wyekstrahowanych esencji aromatycznych, często pochodzących z roślin, kwiatów i drzew, w celu przywrócenia równowagi i harmonii, a także wspierania zdrowego ciała i umysłu. Ten rodzaj terapii ma zwykle charakter opiekuńczy i wywołuje uczucie odprężenia, stymulację lub inny określony cel terapeutyczny. Aromaterapia podchodzi holistycznie do koncepcji opieki zdrowotnej: obejmuje umysł, ciało fizyczne i ducha. Olejki eteryczne, esencje pozyskiwane z roślin poprzez destylację parą wodną, tłoczenie na zimno, ekstrakcję rozpuszczalnikiem, macerację – są lotne, silne i szybko odparowują. W aromaterapii możemy wykorzystywać tylko naturalne, czyste olejki eteryczne. Zastosowania olejków w aromaterapii jest szerokie. Na przykład:
 • Drzewo herbaciane OIl: Przydatna w przypadku infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych
 • Mięta pieprzowa: Przydatna na bóle głowy, gorączkę, nudności i zmęczenie
 • Lawenda: Przydatna przy drobnych oparzeniach, bezsenności, łagodzeniu bólu i pielęgnacji ran
 • Rumianek : Stosowany przy problemach zapalnych skóry
 • Bergamotka: Działa jako łagodny środek przeciwdepresyjny i tonizujący
 • Rozmaryn: Działa pobudzająco i przeciwinfekcyjnie
 • Eukaliptus: Przydatny przy infekcjach dróg oddechowych
 • Imbir: Przydatny w przypadku nudności i stanów zapalnych
 • Trawa cytrynowa: Działa jako środek odstraszający owady i antyseptyczny
 • Mandarynka: Przydatny przy rozstroju żołądka i niepokoju, szczególnie u dzieci

Olejki eteryczne należy przechowywać w pojemnikach z ciemnego szkła, z dobrze dopasowanymi pokrywkami, z dala od źródeł ciepła i światła. Są silnie skoncentrowane, dlatego przed użyciem można i często należy je rozcieńczyć. Można to zrobić, dodając olejek eteryczny do oleju bazowego, takiego jak olej migdałowy, olej z awokado, olej jojoba lub oliwa z oliwek. Mogą być również rozpraszane za pomocą szklanej buteleczki z atomizerem po wcześniejszym dużym rozcieńczeniu w wodzie lub dyfuzowane.

Jak można używać olejków eterycznych?

Jak można używać olejków eterycznych?

Istnieje kilka sposobów wykorzystania olejków eterycznych; należy jednak pamiętać, aby nigdy nie miały kontaktu z oczami, a w przypadku bezpośredniego kontaktu z ciałem należy upewnić się, że przed użyciem są odpowiednio rozcieńczone. Typowe metody wykorzystania olejków eterycznych w aromaterapii to:

Bezpieczne zastosowania olejków eterycznych

Wskazane rozcieńczenie olejku eterycznego, przy stosowaniu miejscowym przez osobę dorosła, wynosi 2%. Oznacza to, że do 100 ml olejku bazowego, należy dodać 40 kropli olejku eterycznego. Prz kąpieli w wannie, będziesz potrzebował ok. 6-8 kropli olejku i ok. 3-6 krople, jeśli zdecydujesz się na inhalację w miejsce z ciepła wodę lub kompres (namoczony materiał przykładany do ciała). Niektóre oleje można stosować wewnętrznie – zachowaj przy tym wyjątkowa ostrożność. Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby robić to bezpiecznie.
 • Ważne jest, aby dobrze znać swojego dostawcę olejków eterycznych. Dzięki temu możesz mieć pewność, skąd pochodzą olejki, jak są przetwarzane i jaki jest ich skład. Bardzo ważne są testy producenta w miedzynarodowych laboratoriach na zawartość chemikaliów, konserwantów, zanieczyszczeń czy zanieczyszczeń biologicznych lub kosztowne raporty z chromatografii gazowej i spektrometrii mas (GCMS); Daje to pewność, że olejki są dobrej jakości i nie doszło do zafałszowania informacji.
 • Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane. Używaj ich z umiarem! Olejki eteryczne działają znacznie lepiej i bezpieczniej, gdy są rozcieńczone a ich ilości – kontrolowane – tak naprawdę mniej znaczy więcej.
 • Musisz również zwiąć pod uwagę historię choroby i wszystkiego co może mieć lub powodować interakcje z olejkami eterycznymi, osoby na której stosujesz aromaterapię. Ciało każdego jest inne, a pacjent może mieć alergie lub wrażliwość, której powinieneś być świadomy. Niezrozumienie tych informacji jest główną przyczyną obrażeń podczas stosowania olejków eterycznych w aromaterapii, dlatego zawsze bądź ostrożny i świadomy! Dowiedz się więcej o bezpieczeństwo olejków eterycznych.
Aromatherapy 101: Essential Oils

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *